Блокада кордону з Польщею – чи сторони зможуть вирішити конфлікт

Конфлікт України з Польщею з кожним днем набуває все більш неприємних обрисів. Обидві сторони намагаються якось вирішити проблему. Зокрема, президент України Володимир Зеленський запросив урядовців країн зустрітися на кордоні для обговорення ситуації. Утім, наразі рішення, яке б об’єднало обидві сторони і призвело до розблокування кордону, не видно. Про те, де знаходяться ключові точки спотикання, розбирався “Апостроф”.

Два питання. І обидва не до нас

Усім зрозуміло, що швидке вирішення українсько-польського конфлікту конче потрібне обом сторонам. Та ось тільки у баченні вирішення проблеми наші країни розходяться кардинально.

Польські фермери, які блокують кордон з Україною, висувають дві головні вимоги. І що найбільш неприємно – до України обидві претензії не мають жодного стосунку.

“Є дві вимоги фермерів – польських та загальноєвропейських, які є ідентичними. Це щодо послаблення вимог зеленого курсу до діяльності фермерів у Європейському союзі. І це щодо повернення пільг і дотацій, які були скасовані або плануються до скасування”, – сказав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький в ефірі телемарафону.

Читайте: Справа не в зерні: чому Польща кличе Путіна

Чиновник додав, що польські аграрії, окрім економічних, мають і вимоги політичні.

“Є певні вимоги більш політичного характеру, які не мають відношення до спільної аграрної політики, які в принципі не мають відношення до аграрного сектору ні європейських країн, ні України, ні нашої зовнішньої торгівлі”, – зауважив Висоцький.

Шантаж та ультиматуми

За його словами, Кабмін веде переговори з урядом Польщі та відповідними профільними міністерствами. Однак із окремими політичними силами Польщі, які підтримують акції протесту на кордоні, таких переговорів немає.

Більш того, в уряді Туска є персонажі, які явно зацікавлені в ще більшому розгойдуванні ситуації. Так, заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак несподівано заявив, що не виключає варіант одностороннього ембарго на імпорт агропродовольчої продукції з України за відсутності співпраці з української сторони.

Колодзейчак повідомив, що міністр Чеслав Секерський має поговорити зі своїм українським колегою Миколою Сольським у середу, 21 лютого.

“М’яч на боці України. Чи ви домовитеся з Польщею, чи нам доведеться запроваджувати подальші обмеження на імпорт українських товарів”, – заявив у якості ультиматуму заступник міністра сільського господарства.

Представник міністерства сільського господарства Польщі також анонсував переговори з протестуючими фермерами, які розпочнуться лише наступного тижня.

Зустріч на кордоні?

Президент Володимир Зеленський також відреагував на конфлікт. У середу, 21 лютого, він провів селектор, на якому було обговорено питання блокування кордону польськими фермерами.

Зеленський повідомив, що на селекторі детально розібрали ситуацію та визначили наступні кроки України, які будуть реалізовані дуже швидко. Утім, що це за кроки, глава держави не сказав.

“Лібералізація торгівлі з Європейським союзом має продовжуватися, і я вдячний чіткій позиції Європейської комісії. Маю бути міцною і наша єдність заради спільної безпеки та безпеки всіх країн, яким загрожує російська агресія. Ситуативні інтереси не мають права її похитнути”, – зазначив президент.

Пізніше президент України звернувся до керівників Польщі. За його словами, він доручив українському уряду найближчим часом, до 24 лютого, бути на кордоні між двома державами. Зеленський запросив польских прем’єра та президента підтримати цей діалог.

“Хочу звернутись до всіх, хто памʼятає, що означає повний сенс слова “солідарність”. Слова, яке так сильно змінило історію всієї нашої Європи на краще. Це було. І багато в чому є. Але ми бачимо й надмірну та несправедливу політизацію зараз, через яку спільні досягнення можуть почати розсипатися”, — заявив Зеленський.

“Саме так розсипатися, як українське збіжжя, яке, на жаль, світ побачив на польських дорогах, грубо викинутим із машин та вагонів”, – додав президент.

Особисто Зеленський звернувся до прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска і президента Анджея Дуди.

“І я прошу тебе, Дональде, пане премʼєр-міністре, теж приїхати до кордону. Анджею, пане президенте, я прошу тебе підтримати цей діалог. Це національна безпека. Ми не маємо це затягувати. Найближчі дні дають нам шанс це зробити”, — сказав Зеленський.

За словами Зеленського, він готовий бути також на кордоні разом із урядом. Він також звернувся до Єврокомісії через необхідність зберегти єдність у Європі, яка є фундаментальним інтересом Євросоюзу. Тому Україна, за словами президента, звертається до Єврокомісії, щоб у цій зустрічі взяв участь представник Єврокомісії.

“Досить Москви на наших землях. Досить непорозумінь”, — додав Зеленський.

Про реакцію польської влади наразі невідомо.

Чому польських фермерів потрібно зупинити

“В уряді Польщі є можливість приборкання цих фермерів, – каже в коментарі “Апострофу” політолог Віталій Кулик, – Будуть вони це робити? Я, думаю, що не будуть. Тут питання внутрішньопольське. Опозиція бачить, що урядова коаліція слабка і намагається, щось виторгувати для себе”.

“Це можна було б вирішити на рівні Євросоюзу, але треба було робити раніше”, – зазначив політолог.

“Україна може піти на різного роду компроміси і поступки. Але потрібно розуміти, що тут є вимоги переглянути ті угоди, які були підписані між Україною та Європейським Союзом, і це є найбільшим викликом для нас, – каже в коментарі “Апострофу” кандидат політичних наук, член-кореспондент Української академії геополітики та геостратегії Станіслав Желіховський, – Ми на це не можемо погодитися, бо це створить відкат для нашої євроінтеграції. Тому не думаю, що Україна піде на будь-що. Певні точки дотику можна знайти, але чи будуть цим задоволені протестувальники – питання відкрите”.

Експерт не виключає, що ця ситуація може тривати як мінімум до місцевих виборів якщо брати політичний аспект.

“Будь-які нові ініціативи можуть не сприйматися, висуватися все нові й нові вимоги, звичайно, як прикриття для інших цілей”, – резюмував Желіховський.

Як зазначає президент Центру ринкових реформ, колишній міністр економіки Володимир Лановий, блокада кордону в першу чергу б’є по Брюсселю, і це має викликати жорстку реакцію з боку ЄС.

Те, що відбувається зараз у Польщі – це йде всупереч усім положенням, нормам Євросоюзу. Отже, необхідно діяти через них, чинити необхідний тиск на президента Польщі, її уряд. Про ЄС і так багато хто говорить – нежиттєздатна організація, розпадеться, а нинішні події в Польщі поставили її у зовсім незручне становище. Виникає питання – а навіщо Україні прагнути до Євросоюзу, якщо там можуть бути такі бар’єри? Дії польських фермерів – це всупереч ринковій економіці. Це навіть не фермери, а якісь “кулаки”, які своїми діями у довгостроковій перспективі підривають конкурентоспроможність польської економіки“, – зазначив він в коментарі “Апострофу”.

З економічної точки зору проблему можна вирішити, спрямовуючи вантажопотоки залізницею. І не лише через Польщу, а й через Будапешт, Бухарест. Але тут треба розуміти, що залізницею більше перевозиться сировина, готова продукція – автомобільним транспортом. І щоб зараз задіяти для експорту з України залізничний транспорт – це знову ж таки потрібно проводити переговори, включатися до графіків. А це також час“, – зазначає Володимир Лановий.

Читайте також: Ці люди живуть у 19 столітті: польський політолог висловився про протести фермерів на кордоні з Україною

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *