Команда Сирського – хто працюватиме разом із головкомом

Минулими вихідними президент України Володимир Зеленський, як і анонсував раніше, повністю перезавантажив військове керівництво Збройних Сил України. Але відразу після презентації “нового” керівництва ЗСУ в українців виникли питання щодо деяких кандидатур. Хто увійшов до команди Сирського, що про цих офіцерів відомо, як вони зможуть вплинути на ситуацію на фронті, читайте у матеріалі “Апострофа”.

Позитив та негатив

Сьогодні весь день проводив наради з військовими, з військовим керівництвом та урядом. Продовжуємо перезавантаження команди управління у Силах оборони. Тепер до виконання нових обов’язків приступають люди, яких добре знають в армії і які самі добре знають, що потрібно армії. Бойові командири цієї війни, чий досвід буде корисним саме на загальноармійському рівні“,сказав Зеленський у вечірньому відеозверненні у суботу, 10 лютого.

Тепер про призначенців. Заступниками головкома ЗСУ Сирського стали полковники Вадим Сухаревський та Андрій Лебеденко.

Сухаревський – бойовий офіцер. З 2014 року – учасник російсько-української війни. Його називають першим офіцером ЗСУ, який наказав відкрити вогонь на ураження по російських бойовиках. Це сталося у квітні 2014-го під Слов’янськом, коли тодішній старший лейтенант 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Сухаревський зі свого бронетранспортера відкрив вогонь по загону російського терориста Ігоря Гіркіна, який атакував бійців спецпідрозділу СБУ. Пізніше брав участь у обороні Слов’янська та у боях у районі Луганського аеропорту.

Читайте: “Бачиш – стріляй”: що відомо про заступника Головкому Сухаревського, який першим відкрив вогонь по окупантах

З лютого 2022 року Сухаревський командує 59-ю окремою мотопіхотною бригадою імені Якова Гандзюка, яка брала участь в обороні Миколаєва та контрнаступі в Херсонській області. У червні 2022-го удостоєний звання Герой України.

Як зазначає голова Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко, саме Сухаревський відповідатиме у команді головкома за спрямування безпілотних систем та розвиток використання дронів. З урахуванням рішення президента Володимира Зеленського про створення повноцінного роду військ полковник Сухаревський де-факто стає ключовою людиною на цьому напрямі.

Про іншого заступника Сирського, полковника Андрія Лебеденка, який відповідатиме за інновації, а також технологічний компонент армії та бойових систем, докладної інформації у відкритих джерелах немає.

Військовий експерт Олександр Мусієнко призначення цих двох офіцерів оцінює позитивно.

“Вадим Сухаревський – це бойовий офіцер, який користується повагою серед військових. Він буде в команді Сирського відповідати за безпілотні системи, – зазначив у коментарі “Апострофу” Мусієнко, – Про Андрія Лебеденка відомо мало, але його напрямок інновації, технологічні складові армії та бойові системи. Це означає, що зараз намічено перехід до технологічності армії”.

Новим керівником Генштабу став Анатолій Баргілевич, який до цього обіймав посаду командувача Сил територіальної оборони. Його заступниками стали генерали Володимир Горбатюк (відповідатиме за оперативну роботу, роботу штабів, планування та управління), Михайло Драпатий (відповідатиме за підготовку та тренування українських військових) та Олексій Шевченко, який відповідатиме за логістику. Перші два генерали мають бойовий досвід, а один з них – Драпатий – за інформацією “Апострофа”, є одним із найуспішніших полководців, якому неодноразово ставилися найскладніші завдання.

Командувачем Об’єднаних сил замість Сергія Наєва, якого відправили у відставку “по телевізору”, був призначений Юрій Содоль, який до цього був командувачем морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України. Це бойовий офіцер, який удостоєний звання Герой України.

Головою Десантно-штурмових військ став Ігор Скібюк, який раніше був заступником керівника ДШВ. Бригадний генерал також є Героєм України.

Військовий експерт Роман Світан оцінив ці призначення позитивно.

“До них питань немає, бойові генерали, бойові полковники, колишні комбриги. Це їхнє кар’єрне зростання”, – зазначив у коментарі експерт.

Головою Сухопутних військ замість Олександра Сирського призначено Олександра Павлюка. Він із 2014 року воював на сході України. З липня 2021 року був командувачем Операції об’єднаних сил. У березні 2022 року став головою Київської ОВА. Павлюк відповідав за організацію оборони та забезпечення міста Києва у перші дні повномасштабного вторгнення. 14 лютого 2023 року рішенням Кабінету Міністрів України призначено першим заступником Міністра оборони України.

“Щодо Павлюка дуже велике питання, – продовжує Світан, – він уже був у Міноборони і по вуха в цьому гною, він був заступником за Резникова та за Умєрова. Це людина, яка поринула в кашу Міноборони і він, швидше за все, брав безпосередню участь у розробці мобілізаційного закону, який не схвалило суспільство. І його тепер, як парашутиста, скинули з Міноборони на сухопутні війська”.

Утім, за словами Романа Світана, за Павлюком закріпився бекґраунд серйозного воїна. “Він із 2014 року добре себе показав”, – зауважив експерт.

Якщо всі вищезгадані кандидатури особливих негативних емоцій серед експертів і в суспільстві не викликають, то призначення Командиром Cил територіальної оборони Ігоря Плахути викликало скандал.

Відомо, що Плахута керував внутрішніми військами Міністерства внутрішніх справ під час розгону Майдану у грудні 2013 року.
“А ось щодо Плахути питання різко негативне. Такого парашутиста на ТРО не можна було і близько підпускати. Незрозуміло де він бовтався усі ці 10 років. Тут дуже великі питання до тих людей, які генерували це призначення”, – каже Роман Світан.

“Абсолютно не сприймаю такого призначення і застерігаю, що генерал міліції Плахута не матиме авторитету серед військовослужбовців Сил Територіальної Оборони ЗСУ, більшість із яких добровольці, – написав у Facebook військовослужбовець та громадський активіст Олег Симороз і додав, – Все це ще і в річницю розстрілу Небесної Сотні, сюр та знущання”.

А ось скандальна нардеп Мар’яна Безугла дотримується іншої думки.

“Плахута – польовий менеджер Сирського. Прекрасно знає нюанси застосування сухопутних військ і як себе показало ТРО. Може інтегрувати ТРО назад у сухопутні, думаю, під це його і взяли”,констатувала Безугла.

Колишній народний депутат України та колишній голова Київської державної обладміністрації Євген Жовтяк вважає звинувачення на адресу Плахути брехнею.

“Тут (у Facebook – “Апостроф”) розповідають, що генерал І. Плахута розганяв студентів на початку Євромайдану… Це брехня!.. Генерал насправді охороняв Адміністрацію Президента, а я до нього регулярно заходив усю зиму, схиляючи перейти на бік повсталого народу”,написав Жовтяк у Facebook.

Дискусії щодо доцільності призначення Ігоря Плахути тривають.

Чого чекати від призначень

Політолог Олег Саакян вважає, що із призначенням нового військового керівництва Україна перейшла до нового етапу війни.

“Раніше у нас було військове керівництво, політичне керівництво, був негласний дуумвірат і відповідальність розподілялася. І Залужний виступав бронежилетом, – каже експерт у коментарі, – Тепер президент Зеленський взяв на себе відповідальність за ситуацію, помінявши військове керівництво”.

За словами політолога, відбувається зміна акцентів у війні.

“Можливо, готуємось до тривалого протистояння і тому відбуваються ці ротації”, – наголосив Саакян.

Олександр Мусієнко вважає, що подібне перезавантаження української армії потрібне: “Це питання еволюції, це нормальний процес і це потрібно розуміти”.

На думку Саакяна, більшість нових призначенців, справді, авторитетні.

“А ось щодо кількох виникають питання. Наприклад, екс-глава внутрішніх військ, який керував підрозділом, задіяним для розгону Майдану. Від влади щодо нього не було пояснень. Можливо, він військовий-переможець і, відповідно, є за що призначати. Але, в такому разі, треба пояснювати. Будь-який вакуум інтерпретуватиметься через призму негативу”, – зауважив Олег Саакян.

“У нас обмежена кількість генералів, полковників. Але у кожної людини є сильні та слабкі сторони. Слабка сторона Сирського – імідж. Зараз із новим призначенням він фактично віддаляється від оперативного управління. Однак усі події на фронті будуть розглядатися через призму його прізвиська, яке всім відомо. Водночас, його характеризують як сильного орговика. І цілком імовірно, що це проявиться у завданнях, які перед ним поставлені. Подивимося, наскільки на своїх місцях і люди, яких призначили”, – резюмував політолог.

Читайте: ЗСУ без Залужного: що чекає на Україну після відставки головкома

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *