Нардепи розкритикували законопроект про цифровізацію армії 10062

Проєкт закону №10062 “Про внесення змін до деяких законів щодо удосконалення порядку обробки та використання даних в державних реєстрах для військового обліку та набуття статусу ветерана війни під час дії воєнного стану” викликав неабиякі дискусії – серед професійних військових, чиновників, законотворців. Закон має на меті підвищити ефективність мобілізації (функціонування електронного реєстру військовозобов’язаних), надання послуг військовим (зокрема учасникам бойових дій) тощо. Прихильники законопроекту в його нинішньому вигляді одностайні в тому, що норма необхідна для подальшого реформування, розвитку та функціонування Збройних сил.

Проте ті, хто критикує положення законопроекту, застерігають, що низка його норм приховує значні ризики, зокрема, – роблять “беззахисною” секретну інформацію, яка зберігатиметься на серверах за межами України.

В такому вигляді закон приймати не можна – переконаний Роман Костенко – нардеп від “Голосу”, військовий, ветеран АТО, учасник повномасштабної війни та секретар Комітету ВР з питань національної безпеки.

“Не можна розміщувати таємну і цілком таємну інформацію на серверах за кордоном! Тим більше системи бойового управління під час війни! Це приклад “простих рішень”, що можуть призвести до катастрофічних наслідків, які виправити потім буде неможливо!”, – зазначив Костенко, коментуючи перспективи прийняття проекту закону в першому читанні.

З Костенком згодний Віталій Дейнега – відомий військовий волонтер, представник IT-спільноти, донедавна заступник міністра оборони України з цифровізації. Він застерігає, що норми законопроєкту передбачають передачу даних військових до інших країн. Дейнега вбачає у такій перспективі корупційну складову та ознаку того, що секретні дані потраплять у “хмари” за межами України. Закон з цифровізації вкрай необхідний, додає він, але у нинішньому вигляді законопроєкт потребує значного допрацювання.

“Закон міг би бути сильно кращім і він не вирішує всіх питань. Питання захисту кінцевих станцій, наскільки я бачу, лишиться відкритим. А це ключове питання з безпекової, технічної і корупційної сторін. Сподіваюсь, що рішення там теж буде. Нехай і криве. Інакше армію не цифровізують ніколи”, – додав він.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *