Експерти запропонували низку змін в проект про зруйноване житло

Антикорупційна організація Transparency International Україна та Інститут законодавчих ідей висловили готовність спільно з Мінвідновлення працювати над удосконаленням механізмів компенсації за зруйноване чи пошкоджене під час війни з Росією житло українців.

Про свої пропозиції та оцінку урядового законопроекту №7198 організації написали у Facebook.

Зокрема, у Transparency позитивно оцінили законопроект та його положення, відзначивши, що вже обговорили питання його вдосконалення з Мінвідновлення та іншими зацікавленими експертними організаціями.

“Якщо спершу держава планувала самостійно будувати житло та передавати його постраждалим, то наразі від цієї утопічної ідеї відмовились. У поточному законопроєкті є три способи компенсації: житловий сертифікат, яким можна буде оплатити житло — для власників зруйнованих квартир і будинків; фінансування будівництва приватного будинку — для власників зруйнованих будинків; саме виконання будівельних робіт та надання будматеріалів — для власників пошкоджених квартир. Тобто вибирати, як саме отримати компенсацію, зможуть лише власники зруйнованих приватних будинків”, – відзначається в дописі.

“Використати житловий сертифікат можна буде протягом 5 років з дати отримання. Його не можна буде подарувати чи продати. Аналогічно, протягом 5 років не можна буде продати чи подарувати саме житло, яке придбали за сертифікатом”, – йдеться в повідомленні.

Свою оцінку законопроекту надали в Інституті законодавчих ідей. Тут готові підтримати документ в разі внесення низки змін, що унеможливлять корупційні зловживання. Йдеться про необхідність створення прозорих комісій з питань компенсацій. Також пропонують встановити в законопроєкті вичерпний перелік осіб, які можуть отримувати компенсацію без можливості розширення Урядом на власний розсуд кола отримувачів компенсацій. В організації вважають за необхідне створення більш лояльних умов до власників зруйнованого житла.

“Варто скасувати або мінімізувати обмеження права власника вільно розпоряджатися житлом, придбаним за рахунок компенсації. Адже це його конституційне право”, – йдеться в повідомленні.

Пропонується також передбачити можливість обирати спосіб компенсації за знищене житло – житловий сертифікат або грошова компенсація – усім категоріям отримувачів (власниками й квартир, і житлових будинків), можливість отримувачам розпоряджатися компенсацією не лише на придбання або будівництво житла, а і його облаштування, використання залишку коштів після придбання житла.

Наразі у Верховній раді перебуває на розгляді законопроект 7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”. 1 квітня 2022 року документ ухвалено за основу, зараз він проходить друге читання в парламенті.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *