Росія – країна терорист – чому США не визнають цей факт

Між Держдепартаментом США та Конгресом тривають дискусії щодо доцільності визнання РФ країною-спонсором тероризму, що передбачає повний політичний та економічний “бан” для Кремля з боку цивілізованого світу. Глава Держдепартаменту Ентоні Блінкен, незважаючи на нещодавню резолюцію Сенату, не впевнений у такому рішенні. У Держдепі побоюються, що це повністю перекриє дипломатичні канали з Москвою та налаштує проти Білого дому американських союзників, які мають справу з РФ. Подробиці читайте у матеріалі “Апострофа”.

Американський Сенат минулої середи одноголосно схвалив резолюцію, яка закликає Держдепартамент оголосити Росію державою-спонсором тероризму за кремлівські злочини, скоєні в Україні, Грузії, Сирії та Чечні.

Резолюція має рекомендаційний характер і формально ні до чого Держдеп не зобов’язує, але Ентоні Блінкен уже протягом кількох тижнів перебуває під жорстким тиском Сенату та Палати представників – обох палат Конгресу.

Сенатори, втомившись чекати на дії з боку Держдепу, вирішили публічно нагадати Білому дому про необхідність дати адекватну відповідь на кремлівські звірства. Спікер Конгресу Ненсі Пелосі перед тим, як полетіти на Тайвань, пішла ще далі, попередивши Ентоні Блінкена, що якщо він не ухвалить необхідного рішення, то це зробить Палата представників.

“Згідно з Конституцією США, якщо виконавча влада через різні причини не ухвалює певне важливе (на думку законодавчої влади) рішення, то замість уряду таке рішення має право ухвалити Конгрес. Для американського істеблішменту питання не стоїть, визнавати РФ спонсором тероризму чи ні. Питання лише в тому, наскільки швидко і наскільки ефективно це можна буде зробити”, – пояснив “Апострофу” експерт-американіст Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв.

Блінкен не рекомендує

За інформацією, що просочилася в американські ЗМІ, Ентоні Блінкен пручається такому рішенню, оскільки оголошення РФ країною, яка спонсорує тероризм, змусить Вашингтон вводити санкції проти власних союзників, які мають відносини з Москвою.

Публічна позиція Державного департаменту зводиться до того, що РФ вже перебуває під жорсткими санкціями і оголошення РФ країною-терористом не завдасть Кремлю більшої шкоди, ніж є зараз.

“Наслідки, які були накладені на Росію нами та іншими країнами, абсолютно відповідають наслідкам, які б настали в результаті визнання її державою-спонсором тероризму. Таким чином, практичні результати того, що ми робимо, однакові”, – наставив Ентоні Блінкен.

Щоб не йти на жорсткий конфлікт із Сенатом та Конгресом, Державний департамент вишукує можливості відстрочити ухвалення такого рішення або підкоригувати саме формулювання. Як заявила офіційний представник Держдепу США Андреа Калан, Конгрес встановить критерії визнання держави спонсором тероризму.

“Коли йдеться про контртероризм, як сказав держсекретар Блінкен, існують певні критерії, і нам потрібно дотримуватися цих критеріїв, щоб визнати країну спонсором тероризму. Наш Конгрес встановить ці критерії”, – наголосила Андреа Калан.

Спостерігачі сприйняли таку заяву як спробу американського уряду всидіти на двох стільцях.

“Між державою-терористом і країною, яка спонсорує тероризм, особливої різниці немає. Такий статус – тавро, що робить країну світовим ізгоєм, з яким ніхто навіть говорити не стане. Подібні рішення можуть суттєво впливати на світову політику. Якщо РФ оголосять країною-терористом, то Китай та Індія не зможуть купувати у росіян нафту, щоб самим не стати “спонсорами терористів”, але вони не можуть просто так відмовитися від закупівлі. Обережність, яку висловлює Держдепартамент, заяви про необхідність формулювати “критерії” того, що в Кремлі ще мають зробити, щоб їх точно вже визнали терористами – зовнішній прояв лавірування у цьому питанні з боку Держдепу та частини Конгресу“, – пояснив “Апострофу” військовий експерт Олег Жданов.

Проект від Конгресу

Строго кажучи, Андреа Калан, як урядовий співробітник, не могла давати такі запевнення від імені Палати представників. Ідея з “критеріями” явно дисонує з численними заявами конгресменів про необхідність офіційної оголосити Володимира Путіна та його близьке оточення вбивцями та терористами.

Майже відразу після заяви Держдепартаменту стало відомо, що група конгресменів від Демократичної та Республіканської партій внесла до Палати представників проект закону про визнання РФ спонсором тероризму.

На відміну від колишньої резолюції Сенату документ не містить закликів до Держдепартаменту. Законопроект, внесений депутатською групою на чолі з демократом Тедом Лью, передбачає, що у разі його прийняття, путінська Росія “вважатиметься визнаною країною або урядом, що неодноразово надає підтримку актам міжнародного тероризму”.

За словами автором законопроекту, вони були змушені піти на такий крок після кількох спроб закликати Держдепартамент оголосити РФ країною-терористом.

Подібні пікірування між Держдепартаментом та Конгресом стали зовнішніми проявами загальної настороженості, яка панує у Білому домі щодо Кремля та особисто Володимира Путіна. Адміністрація Джо Байдена не хоче повністю заганяти Кремль у кут, побоюючись застосування ядерної зброї.

З іншого боку, РФ явно продемонструвала масовими вбивствами українців у Бучі, Бородянці, а тепер і в Оленівці, що “заслужила” на ярлик держави-терориста.

“Нинішні санкції стосуються лише частини (нехай і дуже істотної) економічної активності і лише деяких напрямів. Статус країни-терориста означає повний економічний та політичний “бан” з усіх боків. У тому числі з цієї причини ще до голосування в Сенаті в Кремлі так болісно реагували на будь-які зрушення щодо їх визнання терористами”, – каже “Апострофу” політичний експерт, голова Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Не виключено, що нещодавнє масове вбивство українських військовополонених у Оленівці було відповіддю на резолюцію Сенату та активність американського істеблішменту. Терористи, відчуваючи для себе ще більшу загрозу, застосовують свій основний інструмент тиску – масові вбивства беззбройних.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *