Переговори Росії та України – про що домовилися в Туреччині

У Стамбулі завершився перший день переговорів між Росією та Україною. Обидві делегації залишають палац Долмабахче, де тривала тригодинна зустріч.

”Апостроф” зібрав найважливіше з прес-конференції за підсумками переговорів

Учасник української делегації та голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія поділився головними тезами переговорів:

  • Україна функціонує дещо інакше, ніж росія. Ми маємо закон про загальнонаціональний референдум. Для нього має бути мир. Ми запитали росіян, чи визнають вони Віденську конвенцію. Вони сказали, що так. Тобто, договір під тиском не визнається. Тому для референдуму потрібний світ. Жоден гарант не підписуватиме договір під тиском. Якщо всі сторони ухвалять таку позицію — буде відведення військ, повернення людей і тоді референдум”
  • Ми визнаємо лише ті межі України, які визнані у світі. Жодних компромісів.
  • Перша перемога України – це переміщення переговорів із Білорусі до Туреччини. Ми бачимо Туреччину як одну із гарантій безпеки для України.
  • Ми знаємо, що система безпеки світу дала тріщину. Наша пропозиція ми працювали над форматом, але ми нічого не підписуємо, про нову систему гарантій безпеки для України. Це новий міжнародний договір, який ратифікує. Ми навчені Будапештським меморандумом.
  • Країни гарантії за аналогом 5 статті НАТО протягом 3 днів будуть проводити консультації. Країни гаранти будуть зобов’язані надати допомогу. Серед гарантів спостерігаються країни Ради безпеки ООН, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Польща, Ізраїль.
  • У нас неврегульовані питання з ОРДЛО та Кримом, тому гаранти не працюватимуть на цих територіях. Деякі країни вже дали попередню згоду. Це та система, на якій ми хочемо збудувати нове майбутнє України. Також ці гаранти мають допомагати вступити до ЄС.
  • Договір гарантій безпеки – це можливий дипломатичний варіант закінчення війни.
  • Ключова вимога до договору – чіткі гарантії безпеки України, які мають бути аналогічними до 5 статті НАТО. Тобто якщо Україна буде об’єктом агресії, ми маємо право три дні вимагати консультацій, якщо вони ні до чого не приведуть, то країни гаранти повинні допомогти озброєнням і навіть закрити небо.
  • Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, Україна буде в позиції зафіксувати свій статус у формі постійного нейтралітету, позаблоковості та без’ядерності.
  • Під такими гарантіями, що дорівнюють 5 статті НАТО, ми не розміщуватимемо на нашій території іноземні військові бази і не вступатимемо у військово-політичні союзи. Але важливо, що ніщо не суперечитиме праву вступу України до ЄС.

У свою чергу член української делегації Чалий пояснив, що означатиме український нейтралітет:

1. Відмова розміщувати іноземні військові бази та військові контингенти.

2. Відмова вступати у військово-політичні спілки.

3. Військові навчання на території України зможуть проводитись лише за згодою країн-гарантів.

4. Для України відкриті двері до ЄС та країни-гаранти повинні будуть це підтримувати та зобов’язуються цьому не заважати.

Чалий також заявив, що якщо остаточних домовленостей буде досягнуто на високому рівні, готуватиметься багатостороння конференція з вищими посадовими особами країн-гарантів, на якій буде підписано цей договір.

Новина доповнюється

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *