Законопроект про мобілізацію можуть не ухвалити

У Верховній раді триває розгляд законопроекту про мобілізацію, його другої версії. Першу на початку року з великими галасом депутати розглянули та наполягли, щоб уряд відкликав. З того часу Сили оборони встигли вийти з Авдіївки та почали спорудження оборонних рубежів майже по всій лінії фронту. Тож посилення мобілізації як ніколи на часі. Та поки що все застрягло на рівні профільного комітету, де розглядаються тисячі поправок до законопроекту. “Апостроф” з’ясовував, що відбувається і коли законопроект може потрапити в сесійну залу.

Розгляд на комітеті

Ще на початку тижня у членів парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки було обережне сподівання, що всі правки встигнуть розглянути до п’ятниці. Однак одне із засідань скасували і розгляд затримується.

Читайте: “Питання буде врегульоване”: в Раді висловились щодо відстрочки інвалідам і аспірантам

“15 березня у нас засідання комітету і ми продовжимо розгляд законопроекту. Чому не було засідання 13 березня? Тому що його скасували без пояснення будь-яких причин. Але я сподіваюсь, що наявність і готовність монобільшості опрацювати в комітеті цей законопроект за регламентом, тобто по поправках, буде переважати”, – каже в коментарі “Апострофу” нардеп від “Європейської солідарності”, членкиня профільного комітету Ірина Фріз.

Соломія Бобровська з фракції “Голос” підтвердила “Апострофу”, що 15 березня планується розглянути низку нових правок – але щодо багатьох точаться дискусії.

Що найпроблемніше

Серед членів комітету є різні погляди щодо залучення органів місцевої влади до мобілізації, функціонування електронного кабінету призовника. Крім того, комітет уже встиг виключити із законопроекту норму про блокування рахунків ухилянтів. Натомість обмеження керування транспортним засобом депутати залишили.

“Норми, які пропонує автор (законопроект подавав Кабмін, – “Апостроф”), фактично є такими, що порушують права людей, порушують конституцію, і є за великим рахунком такими, що порушують чинне законодавство, зокрема Кодекс адміністративного судочинства, – пояснює рішення комітету Ірина Фріз. – Якби автор при доопрацюванні зазначеного законопроєкту все ж таки скористався більш фаховою підготовкою, то подібних правок або такої кількості правок цей законопроєкт би не містив”.

Але ж чому тоді нардепи не перепишуть ті ж норми про блокування рахунків так, щоб вони не порушували конституцію, і при цьому допомагали боротися з ухилянтами? Треба шукати золоту середину.

Читайте: Депутати-антимоби: коли Рада нарешті ухвалить мобілізаційний закон

Також точаться дискусії щодо демобілізації. З самого початку саме питання було однією з найбільш проблемних норм. У законопроекті уряду демобілізація можлива після 36 місяців, але за рішенням ставки.

Додатковий сумбур вносить заява Володимира Зеленського про те, що у звичайному законодавстві не існує демобілізації під час війни.

“На це ніхто не розраховував. Тому є різні питання: щодо ротації, відпусток”, – заявив президент в інтерв’ю французьким ЗМІ.

Розуміння тези, що повної демобілізації не буде до перемоги – є і серед військових.

“Ця норма була з самого початку дуже маніпулятивна. Всі військові прекрасно розуміли, що під час великої війни ніде в країнах повної демобілізації не було, якщо не було капітуляції країни або закінчення війни. Це факт, – каже “Апострофу” військовослужбовець, голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко. – Потрібно чіткіше пропонувати в законопроекті якісь масштабні відпустки, скажімо, на півроку, для тих бійців, які прослужили 36 місяців. Чи загальної вислуги, чи з урахуванням бойових – це вже питання до депутатів”.

За політичною волею

За словами Ірини Фріз, цей масив поправок можна розглянути на комітеті досить швидко. Однак не виключено, що у сесійній залі окремі нардепи наполягатимуть на розгляді своїх відхилених правок.

“Тут майже все фактично згруповано по всіх новелах, які вніс автор (Кабмін, – “Апостроф”). Єдине питання, що значна кількість правок є тотожними, дублюючими. Тому я впевнена, що затягувати цей процес дуже важко. Адже фактично ухвалюючи або відхиляючи, умовно кажучи, одну правку рішенням комітету, вона буде стосуватися десятків правок, які мають чи то подібний зміст, чи то свої варіації на задану тему”, – каже Ірина Фріз.

Читайте: “Допускаємо лише одне”: у Раді висловились щодо обмежень для ухилянтів

Та саме до роботи народних депутатів у залі зараз багато питань. Як писав “Апостроф”, через різні причини нардепів все важче збирати разом. Минулого тижня нардепи відклали з півсотні важливих для розгляду законопроектів. Напередодні, 14 березня, депутати так само збиралися у залі, але змогли ухвалити лише одне рішення – звернення до світової спільноти у зв’язку з проведенням рф “президентських виборів” на тимчасово окупованій території України.

На думку Соломії Бобровської, зараз немає політичної волі ухвалювати законопроект про мобілізацію. І справа не лише в суперечливості окремих правок та ситуації в монобільшості. Позиція частини опозиційних фракцій також не завжди є конструктивною.

“Станом на сьогодні, всі конструктивні правки мають пройти в комітеті. Але поки що там немає необхідної кількості голосів, які б розблокували цей процес і запустили законопроект до розгляду на друге читання, – зазначає в розмові з “Апострофом” політичний консультант, військовослужбовець Олександр Антонюк. – Всі ключові питання, які були актуалізовані, залишилися що в першому варіанті законопроекту, що в другому”.

Суперечливість меседжів

Паралельно відбувається інший процес. До кінця березня у Раді планують зареєструвати законопроект про економічне бронювання. Військові, та й не лише вони, цю ідею назвали ганебною. До того ж, вона ділить українців на бідних і багатих. Загалом тонни критики. Але ініціатори бронювання від мобілізації за гроші стоять на своєму.

“Якщо ми бачимо, що наші законодавців максимально хочуть дати можливість демобілізуватися людям, але з іншої сторони намагаються мінімізувати призив, збільшуючи кількість різних категорій, які не мають служити чи можуть відкупитися – це буде тою самою капітуляцією, просто під красивими гаслами”, – підкреслює Іван Тимочко.

Сподіватимемося, що депутати візьмуться за розум і ухвалять мобілізаційний законопроект якнайшвидше. Час і ворог не чекає.

Читайте: Бронювання за гроші: хто зможе легально “відкупитися” від мобілізації

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *