ОГХК може постачати в РФ і Білорусь продукцію за сірими схемами

Попри скандали, керівництво ОГХК досі не впровадило ефективні процедури перевірки юридичних осіб-покупців, фактичних споживачів та мету використання української сировини. Компанія змінила лише посередників, залишивши “сірі” експортні схеми та їх бенефіциарів.

Про це пише “СтопКор“.

Так, у вересні-жовтні 2023 серед торгівельних партнерів ОГХК з’явилося декілька нових компаній, які раніше не закупали товар на держпідприємстві. У вересні 2023 ОГХК відвантажила за заявкою Agroorganika Polska Sp.z.o.o 132 тони рутилового і 44 тони цирконового концентратів через KS Terminal (Рига, Латвия) для компанії MSC Agency (Індія, Mumbai port), яка є місцевим підрозділом міжнародної судноплавної і контейнерної компанії MSC, і ймовірно, не є кінцевим споживачем цієї сировини. У жовтні Agroorganika Polska Sp.z.o.o відвантажує за тим самим маршрутом і для того самого отримувача ще 110 тон дистен-силиманітового концентрату. При цьому Індія сама є великим світовим експортером силиманіту і за всю історію ОГХК (понад 65 років) на ринок Індії раніше не було відвантажено жодного кілограму цього продукту з України.

Також TIMR LLC – польська реінкарнація угорської SIC LUCEAT LUX KFT (обидві компанії в Україні представляє бізнесмен Олександр Лобач, який значиться у реєстрах як керівник та власник 50% TIMR LLC). В якості отримувача рутилового концентрату (100 тон на місяць) TIMR LLC було заявлено турецьку компанію POYRAZ HAMMADDELER SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ. Згідно з ImportGenius, ця турецька компанія є перевалочною базою для 32 груп різних товарів, частина з яких експортується до рф, зокрема через порт Новоросійськ. Тобто, як зазначають у матеріалі, POYRAZ HAMMADDELER SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ міг стати “прокладкою” між ОГХК і споживачами продукції в рф.

Ще один отримувач вантажів TIMR LLC – французька Pousseur SAS. Від ОГХК компанія споживала приблизно 20 т продукції на місяць-два. У вересні та жовтні 2023 на компанію було відвантажено 13 машин дистен-силіманітового концентрату КДСЗ і КДСП, 7 з яких містили сировину нехарактерного помелу марки “К”. Тобто TIMR LLC разово закупив для POUSSEUR SAS цілих 579 т сировини, що перевищує її можливості споживання впродовж 2років. Цей помел з гран-складом КДСП розробили у ОГХК для використання у виробництві білоруської компанії “Полоцк-Стекловолокно”. Тобто товар є адаптованим до потреб білорусів. Французькі ж виробники скловолоконної продукції у техпроцесах не використовують порошок, а лише пісок КДСЗ.

Частина цієї партії дистен-силіманітового концентрату, а саме 80 тон КДСП, у жовтні-листопаді опинилися у Білорусі на заводі “Ватра”. До війни КДСП від ОГХК постачався на підприємства ПАО “Объединенная двигателестроительная корпорация” у Пєрмі, Рибінську, Самарі та Уфі, які виробляють авіаційні та ракетні двигуни – зазначає “СтопКор”.

Журналісти вважають, що для продовження схем “сірого” експорту використовується заміна характеристик або найменування товару при реекспорті з іншої країни; зміна митного коду; зміна упаковки та маси товару, зміна даних про країну походження; використання посередників, оформлення декларацій компаніями, що забезпечують ТЕО та митне оформлення; поставки до країн, які мають спільний економічний простір з рф.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *