€50 млрд Україні: ЗМІ дізналися про три компроміси

€50 млрд Україні: ЗМІ дізналися про три компроміси

Фото: Getty Images
Олаф Шольц і Віктор Орбан на саміті Європейської Ради

Європейські лідери уникнули сценарію, за якого Віктор Орбан мав би можливість щорічно накладати вето на фінансування для України, стверджують джерела.

Лідери Євросоюзу домовились про компроміс з Угорщиною, щоб схвалити виділення Україні допомоги у розмірі 50 млрд євро і уникнути вето з боку прем’єр-міністра Віктора Орбана. Про це повідомляє Politico з посиланням на європейських дипломатів у четвер, 1 лютого.

Стверджується, що лідерам ЄС вдалося переконати Орбана трьома пропозиціями. Одна з них передбачає щорічний звіт Єврокомісії про реалізацію пакета допомоги. Відбуватимуться дебати на рівні лідерів про реалізацію пакета.

Також, за необхідності, через два роки Європейська Рада попросить Єврокомісію запропонувати перегляд нового бюджету.

Окрім того, у проєкт висновків було додано рядок, що відсилає до висновків від грудня 2020 року, щоб гарантувати, що оцінка верховенства права в Угорщині Єврокомісією буде справедливою та об’єктивною.

Видання зазначає, що у Брюсселі вважають ці поступки незначними, оскільки лідери уникнули сценарію, за якого Віктор Орбан мав би можливість щорічно накладати вето на фінансування для України. Однак водночас Орбан може проголосити перемогу вдома, заявивши, що Угорщина начебто домоглася включення перегляду допомоги Україні.

Стверджується, що угоди вдалось досягти після зустрічей з невеликими групами лідерів ЄС у четвер. Глава Євроради Шарль Мішель і президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн разом з лідерами Франції, Німеччини та Італії провели зустріч за зачиненими дверима з Орбаном.

Потім до зустрічі приєдналися інші лідери, зокрема, прем’єр Нідерландів Марк Рютте, прем’єр Польщі Дональд Туск і прем’єр Бельгії Александр Де Кроо.

При цьому відразу кілька дипломатів заперечили, що Орбану були зроблені інші поступки.

Нагадаємо, 1 лютого проходить позачерговий саміт Європейської Ради. Його головним питанням стало затвердження чотирирічного пакета фінансової допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро, який був заблокований Угорщиною на саміті в грудні 2023 року.

Віктор Орбан заявляв, що готовий погодитися на створення Фонду для України, але за умови, що його переглядатимуть щороку і затверджуватимуть одноголосно.

Сьогодні стало відомо, що лідери ЄС схвалили виділення для України 50 млрд євро в межах програми Ukraine Facility.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *