Польща та Україна – чому приїхав Дональд Туск

Під час одноденного візиту до Києва, в понеділок, 22 січня, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск зробив низку важливих заяв на користь України. Утім, попри явний поштовх до перезавантаження дещо зіпсованих стосунків між нашими країнами, уже зараз стає очевидним складність та тривалість залагодження старих конфліктів. Яких домовленостей було досягнуто під час приїзду Туска та які протиріччя найбільше дошкуляють нашим стосункам, читайте в матеріалі “Апострофу”.

Зустріч з президентом-опонентом

Свій візит до України Дональд Туск планував здійснити трохи раніше, одразу після призначення на посаду ще в кінці грудня. Проте на перешкоді планам стояло продовження блокування польськими перевізниками кордону з Україною. Туск з цього приводу заявив, що хотів би знайти задовільні для обох сторін рішення у стосунках з Києвом, але він очікує співпраці з українського боку, особливо в контексті припинення кризи на кордоні. І ось нарешті, криза припинилась, кордон розблоковано (хоча й залишились деякі питання), а Туск все ж опинився у Києві.

“Дата для візиту, 22 січня обрана не випадково, – каже в коментарі “Апострофу” експерт-міжнародник Володимир Воля, – думаю, Туск приїхав у День Соборності, щоб таким чином виказати на солідарність з Україною. І це правильно”.

Треба зауважити, що візиту Туска в Україну передувала двостороння зустріч президентів Польщі та України на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі.

Читайте: Перезавантаження замовляли? З чим Дональд Туск приїхав до Києва

Як повідомили в канцелярії Анджея Дуди, лідери говорили “про поточну ситуацію на фронті та у суспільстві” та потреби України для подальшого спротиву, а також обговорювали майбутній візит до Києва Дональда Туска.

Дуда зазначив, що вони з Туском вже мали кілька розмов щодо міжнародної політики Польщі, зокрема й щодо України.

“Запевнив президента Володимира Зеленського, що ця політика буде стабільною і що це продовжить бути політикою підтримки України, що він може безпечно починати спілкування з прем’єр-міністром Дональдом Туском у Києві вже за кілька днів”, – зазначив президент Польщі, який, зауважимо, на відміну від Туска, який є лідером ліберальної партії “Громадянська платформа”, представляє консервативну “Право і справедливість” і фактично є політичним опонентом нинішнього прем’єр-міністра.

Зустрічі та заяви

Прибувши до Києва, прем’єр Польщі Дональд Туск зробив декілька заяв. По-перше, він зазначив, що для нього важливо врегулювати всі конфлікти з Україною та надалі бути “найнадійнішим союзником України у смертельній боротьбі зі злом”.

“Питання боротьби з агресором для мене – абсолютно номер один”, – наголосив польський прем’єр.
Туск чесно зізнався, що перебуває в Києві заради безпеки Польщі. “Це не лише питання України. Це питання безпеки всього вільного світу, і Польщі зокрема, хоча б через географію”, – сказав Туск.
Також очільник польського уряду провів заплановану зустріч з Володимиром Зеленським.

Згодом прокоментував зустріч із Туском і сам президент України: “Сьогодні з паном Премʼєр-міністром Дональдом Туском провели дуже продуктивні переговори. Щодо всіх аспектів наших двосторонніх відносин. Є новий польський оборонний пакет. Ми цінуємо таку незмінну допомогу. Є нова форма нашої взаємодії заради більшого масштабу закупівель зброї для українських потреб – це польський кредит для України. Обговорили сьогодні з паном Премʼєр-міністром і можливості майбутнього спільного виробництва зброї”.

На прес-конференції в Києві Дональд Туск також зробив декілька важливих для України заяв:

    – Польща всебічно буде підтримувати швидкий вступ України до Європейського Союзу;

    – Польща долучиться до відновлення України. Уповноваженим з питань відновлення України вже призначено депутата Павела Коваля;

    – Варшава буде готова виробляти обладнання та матеріали для України;

    – Польща приєдналася до декларації G7 щодо гарантій для України.

Прем’єр-міністр Польщі Туск також розповів про спільні дії Варшави та Києва для вигідної діяльності сільгоспвиробників та перевізників обох країн.

За його словами, Польща оцінюватиме існуючі моделі механізму верифікації експорту агропродукції відповідно до рішення Єврокомісії.

Він додав, що сторони відновлюють формат міжурядових консультацій, щоб уникнути непотрібного напруження чи конфлікту інтересів.

Без особливої конкретики

Візит Дональда Туска був призначений перезавантажити відношення між нашими країнами, але цього поки не відбулося.

“Я поки що не бачу, що приїзд Дональда Туска сприятиме перезавантаженню стосунків між Україною і Польщею, – сказав в коментарі “Апострофу” політоглядач видання Dziennik Gazeta Prawna Міхал Потоцький, – На спільній прес-конференціії я не побачив якоїсь конкретики щодо наших складнощів. Щодо проблем, пов’язаних із зерном, транспортом, історичними проблемами. Говорили про те, що “ми розуміємо, ми будемо працювати, шукати компроміс у двосторонніх розмовах, залучати міжнародні інститути”.

Політоглядач сподівався, що будуть оголошені конкретні кроки хоча б щодо одної із проблем. Але, на його думку, цього не сталося.

“Натомість було сказано багато того, що ми уже і так знаємо – що Польща буде і надалі підтримувати Україну на шляху до Євросоюзу, і у війні проти російської агресії”, – зазначив Потоцький.

Погоджується з польским експертом і Володимир Воля: “Між нашими країнами існують проблеми, і візит Туска – це перша спроба знайти шлях до їх вирішення. Конкретики під час візиту я не почув. Можливо будуть дані якісь доручення міністрам”.

Позитивним моментом візиту Туска обидва експерти назвали заяву про попередні домовленості спільного виробництва зброї.

“Для мене цікавий момент – спільне виробництво зброї. Тут виникають декілька питань. На чиїй території будуть працювати підприємства, хто буде вкладатись фінансово у виробництво та чи готова Польща ділитись з Україною своїми технологіями”, – каже Володимир Воля.

На думку експерта, Польща зацікавлена, щоб зброя вироблялась на її території. Але про виробництво зброї в Україні казав і Зеленський.

“Також були сьогодні заяви про фіналізування розмов щодо проєктів із виробництва артилерійських боєприпасів і спільних проєктів в оборонці”, – каже Потоцький.

Повернення до реалізму

Експерти позитивно оцінили приєднання Польщі до гарантій безпеки.

“Мабуть, чи не єдиний конкретний момент – Польща зрештою приєдналася до групи G7 щодо так званих гарантій безпеки для України. Я так розумію, що тепер стартують розмови щодо цього між Варшавою та Києвом”, – зазначив Потоцький.

На думку експерта, це доволі цікавий процес, оскільки спочатку Польща була чи не найбільшим лобістом щодо надання Україні гарантій до вступу в НАТО. А потім стала однією із небагатьох країн, яка не приєдналася до цієї декларації.

“А в цій декларації конкретики якраз немає. Це правда. Але з іншого боку в рамках цієї декларації можна підписати двосторонні договори. А там ніщо б не заважало Польщі і Україні домовитися про більше конкретики”, – підкреслив Міхал Потоцький.

Між тим протиріччя між Польщею та Україною зберігаються і їх, на думку експертів, треба вирішувати.

“Щодо зерна і щодо перевізників. Тут мова йде про захист достатньо великої частини польського електорату і польської економіки. І великих поступок, незалежно хто при владі, з боку Варшави не буде. Якщо і будуть, то такі, косметичні. Жодна партія, яка хоче думати про перемогу на виборах – а у нас цього року будуть ще місцеві європейські вибори – просто так піти на поступки не хоче і не зможе. Хоча пошуки компромісів уже тривають. Як заявив Туск, до них залучили європейські інститути”, – пояснює Потоцький.

“Для України в ЄС створили сприятливі умови, щодо зерна і перевізників. Але треба розуміти, що Польща відстоює свої інтереси. Якщо Україна вивозить зерно в інші країни, використовуючи Польщу як транзитну країну, то воно і не повинно в Польщі затримуватись. Від цього страждає не тільки Польща, а й інші прикордонні з нами країни, та ж Румунія або Болгарія. І тут треба шукати компроміси”, – зазначив Володимир Воля.

Експерти сподіваються, що українсько-польский діалог буде тривати активніше і країни знайдуть порозуміння.

Я сподіваюся, що зараз є взаємне розуміння позицій сторін і чому вони такі, а не інші. А це допомагає у пошуках компромісу та й у дружбі по життю. Якщо це буде, то буде успіх“, – резюмує Михай Потоцький.

“Певні люди створили хибне враження, що Польща робить для України все безкорисно, але це не так. У Польщі є свій національний інтерес. Тож у наших відношеннях треба повертатися до реалізму”, – підсумовує Володимир Воля.

Читайте: Нова зброя і гарантії безпеки: про що Зеленський і Туск домовилися у Києві

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *