ППО провалила перевірку? Як ракета РФ літала ПольщеюСюжет

ППО провалила перевірку? Як ракета РФ літала Польщею

Системи протиповітряної оборони Patriot в Польщі

Російська крилата ракета залетіла вглиб території Польщі на 40 кілометрів і знову повернулася в Україну.

Вранці 29 грудня під час масованої атаки України повітряний простір Польщі в районі Грубешува порушив невстановлений об’єкт. Він перебував на території країни менше трьох хвилин і назад повернувся в Україну.

Як так сталося, що російська крилата ракета пролетіла 40 км над територією однієї з країн-членів НАТО і чи коректно відреагували на це Збройні сили країни – далі в сюжеті.

“Це була російська ракета”

Польські ЗМІ звернули увагу, що традиційно першими про надзвичайну події повідомили не Оперативне командування Збройних сил країни та Міноборони, а чиновники Люблінського воєвода та правоохоронні служби.

Проте згодом президент Польщі скликав термінове засідання РНБО. У зустрічі, крім Анджея Дуди, взяли участь: віце-прем’єр-міністр, міністр національної оборони Владислав Косіняк-Каміш, начальник Генерального штабу генерал Вєслав Кукула, оперативний командувач Збройних сил генерал Мацей Кліш та посол Польщі при НАТО Томаш Шатковський.

Після зустрічі міністр національної оборони підтвердив, що сьогодні вранці повітряний простір Польщі порушила російська крилата ракета і її начебто відразу зафіксували системами ППО країни.

Хочу вас запевнити у нас хороша координація та співпраця. Усі дії були вжиті згідно з алгоритмом поведінки в таких ситуаціях“, – запевнив очільник Міноборони, додавши, що сьогодні були задіяні польські та союзні підрозділи систем ППО.

“Усі елементи, пов’язані з безпекою Польщі, діяльністю Війська Польського та цивільним контролем над армією та обміном інформацією спрацювали якнайкраще”, – підкреслив він.

Підхід з обережністю

Після Владислава Косіняка-Камиша виступив генерал Вєслав Кукула, начальник Генерального штабу Війська Польського. Він повідомив, що дані свідчать про те, що російська ракета увійшла в повітряний простір Польщі, а потім залишила його.

“У нас є національні та союзницькі радіолокаційні підтвердження цього”, – сказав він.

З іншого боку, це лише техніка, ми підходимо до неї з деякою обережністю, тому вирішили також перевірити це на землі. Ми направили групи для перевірки підтвердженої траєкторії польоту ракети, щоб перевірити, чи не було технічної помилки“, – додав Кукула.

Водночас генерал зазначив, що це була важка ніч для України.

“Комбінований, насичений удар мав на меті перевантажити їх ППО…з чим Україна відносно впоралася. Ми відслідковували траєкторії польоту більшості цих ракет і мали інформацію про масштаб і напрямки їхнього руху. У цьому випадку одна з цих ракет, як я вже згадував, перетнула польський кордон і згодом залишила його”, – зазначив він.

Ракета маневрувала і залетіла на 40 км

Після зустрічі у розмові з журналістами оперативний командувач Збройних сил генерал Мацей Кліш також розповів, що близько 7:00 за місцевим часом “було порушено повітряний простір Польщі”.

“Системи, які були в моєму розпорядженні як оперативного командира, працювали. Ця ніч була важкою для України, напруженою була ніч і для всіх елементів польської системи ППО“, – зазначив Кліш.

Він додав, що як національні, так і союзницькі сили оборони на землі і в повітрі “були активовані, як і планувалося”.

“Всю траєкторію польоту об’єкта на території Польщі відслідковували в радіолокаційній системі”, – підкреслив він, зазначивши, що, були задіяні всі виходячи з минулого досвіду.

“Об’єкт перебував на території Польщі менше трьох хвилин і покинув наш повітряний простір. Ми маємо близько 40 кілометрів порушення повітряного простору“, – пояснив командувач.

Водночас він визнав, що ракета маневрувала в повітряному просторі Польщі.

Я як оперативний командувач не приймав жодного рішення щодо цього об’єкта. Ми спрямували сили – літаки, які мали його перехопити, якщо це було потрібно. Проте як ракета перебувала в Польщі, так і те, як вона маневрувала, унеможливлювали виконання цього завдання, через що їй вдалося покинути Польщу”, – додав начальник Генштабу Війська Польського.

Чи пройшла ППО Польщі перевірку?

Польський військовий аналітик Юліуш Сабак в своїй колонці відповів на запитання поляків чи адекватно відпрацювали військові і чому все ж таки сили ППО не збили ракету. Експерт пояснює, що Польща діяла згідно зі стандартами мирного часу, тобто за об’єктом лише спостерігали.

Відповідь на це запитання така – система працювала відповідно до своїх можливостей та існуючої ситуації… Дії в таких умовах мають здійснюватися відповідно до процедури, і за наявною у нас інформацією це сталося”, – пояснив Сабак.

У випадку такої події, за його словами, порядок дій чітко визначений: інформація надходить до Центру повітряних операцій (COP), який, простіше кажучи, є мозком авіації та протиповітряної оборони на всій території Польщі. Він керує не тільки польськими силами, а й союзними силами, що діють у Польщі. Там ухвалюють можливе рішення про підняття в повітря так званих чергових парних літаків, які чергують цілодобово. Так сталося і сьогодні: злетіли два польські F-16, а також “союзна чергова пара”.

Водночас уся інформація та рішення узгоджуються з Об’єднаним повітряним командуванням НАТО у Рамштайні в Німеччині.

Будь-яке рішення, особливо рішення про відкриття вогню, має прийматися колегіально та відповідно до процедури. Чому? Тому що у нас не війна, і будь-яка така подія може мати як військові, так і політичні наслідки. Цей невідомий об’єкт міг виявитися, наприклад, цивільним літаком із пошкодженим радіо або проблемами з навігацією”, – додав Сабак.

З точки зору військового інциденту, аналітик вважає, що він був максимально захищеним, особливо враховуючи, що він тривав менше трьох хвилин. Водночас, за його словами, ситуація була не ідеальною.

Фактично в цьому районі не було зенітних систем, які могли б ліквідувати цей об’єкт, якщо він загрожував безпеці громадян. Про це варто пам’ятати та продовжувати посилювати охорону прикордонних з Україною територій. Особливо зараз, коли Росія починає інтенсивну кампанію авіаударів по Україні”, – зауважив експерт.

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *