Запорізька АЕС – українські правозахисники заявили про причетність Росатому до злочинів

Дії російської держкорпорації “Росатом” на Запорізькій атомній електростанції містять ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

Так вважають представники правозахисної організації Truth Hounds, яка спеціалізується на документуванні та розслідуванні інцидентів, що можуть містити ознаки воєнних злочинів.

На 28 конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату українська ГО представила дослідження, яке демонструє, як російські окупаційні війська у співучасті з “Росатомом” розгорнули систематичну кампанію викрадень, тортур і нелюдського поводження з працівниками ЗАЕС. Правозахисники навели переконливе юридичне обґрунтування, чому компанія “Росатом” та пов’язані з нею юридичні особи мають не лише потрапити під міжнародні санкції, але й понести відповідальність перед законом.

Читайте: Окупанти довели ЗАЕС до повного блекаута: є серйозна загроза

Truth Hounds зібрала достовірні свідчення очевидців подій на ЗАЕС, які вказують на те, що з самого початку спільної окупації російськими військовими й “Росатомом” Енергодара і ЗАЕС російські окупаційні сили розгорнули систематичну, широкомасштабну кампанію викрадень, катувань і вбивств персоналу ЗАЕС і жителів Енергодара.

Очевидці надали Truth Hounds чіткі, недвозначні описи катувань: напади з обтяжуючими обставинами та жорстоке побиття, удушення, катування електричним струмом, примушування жертв копати собі могили, імітація страти, погрози зґвалтування жертв та їхніх родичів, утримання затриманих у переповнених камерах без їжі, води та свіжого повітря тощо.

Свідки, опитані Truth Hounds, повідомляють, що хоча співробітники “Росатому” зазвичай не беруть безпосередньої участі в актах катувань, “без їхнього відома” катування “були б неможливими”. Таким чином, “Росатом” як державна установа та в особі її окремих співробітників був і залишається повністю обізнаним про масштаби активної мережі катувань, що діє на ЗАЕС.

Масштаби цієї мережі та її безпосередня інтеграція в управління ЗАЕС під російським оперативним контролем заперечують будь-яке альтернативне пояснення.

Попри постійну присутність на ЗАЕС з перших тижнів російської окупації, активну співпрацю з окупаційною владою Енергодару та офіційну відповідальність за експлуатацію станції з жовтня 2022 року, питання про серйозні порушення прав людини щодо працівників ЗАЕС жодного разу не порушувалося “Росатомом”. Контекст збройного конфлікту, що триває, мав би спонукати “Росатом”, який несе все більшу відповідальність за роботу ЗАЕС (попри протиправну окупацію), проявляти особливу обережність. Натомість “Росатом” не розслідував викрадення працівників станції, не провів з ними консультацій щодо їхньої безпеки та не вжив належних заходів для їхнього захисту.

Читайте: Бійці ГУР тричі намагалися звільнити ЗАЕС: Буданов озвучив деталі спецоперацій

Не вживши належних заходів для усунення грубих порушень прав працівників і пом’якшення негативних наслідків, до яких призвело його неефективне управління ЗАЕС, “Росатом” сприяв найсерйознішим порушенням міжнародного права – катуванням, жорстокому, нелюдському та такому, що принижує гідність, поводженню.

Докази, зібрані на сьогодні, дозволяють ініціювати кримінальне переслідування за воєнний злочин – катування, а також за злочини проти людяності – катування та нелюдські дії. Всі ці дії були скоєні російськими окупаційними силами проти цивільного населення на ЗАЕС та в Енергодарі. У зв’язку з цим, сприяння грубим порушенням прав людини, які є злочинами за національним або міжнародним правом, має призвести до кримінального переслідування корпорації “Росатом” та її вищого керівництва, переконані правозахисники.

Численні юрисдикції, включно з США, Канадою, Великою Британією, Німеччиною, Францією, Італією, Угорщиною, Україною, а також Статут МКС, передбачають відповідальність за “пособництво та підбурювання” до злочину. У США, Великобританії, Франції, Канаді, Нідерландах та Австралії відповідальність за сприяння злочинам можуть нести як окремі керівники, так і корпорації. У цих державах дії “Росатому” та його вищого керівництва, що сприяли вчиненню злочину катувань на ЗАЕС, можуть підпадати під ознаки діяння, кваліфікованого як “пособництво та підбурювання до злочину катувань/нелюдського поводження”, задовольняючи як actus reus (наявність діяння), так і mens rea (психічний елемент) цих злочинів.

За словами правозахисників, зазвичай, для того, щоб задовольнити один з матеріальних елементів пособництва, заохочення або підтримка не обов’язково повинні бути явними; акт присутності на місці злочину або поблизу нього як мовчазного глядача, особливо коли обвинувачений перебуває на керівній посаді, може бути витлумачений як мовчазне схвалення або заохочення злочину. “Росатом” міг би вжити численних заходів для запобігання або принаймні зменшення кількості злочинів на ЗАЕС, в тому числі докласти зусиль для привернення уваги, розслідування викрадень і катувань, забезпечення безпеки працівників станції. Це зменшило б загрозу й ускладнило б організацію кампанії жаху, яку безкарно та абсолютно нестримано проводять російські окупаційні сили.

Читайте: МАГАТЕ прозріло: на околиці майданчика Запорізької АЕС виявили російське озброєння

“Росатому” та його керівництву буде важко стверджувати, що вони не знали про те, що відбувається на ЗАЕС. Російські окупаційні сили постійно присутні на станції. Багато з випадків викрадення та катування працівників мали місце в робочий час і в масштабах, які, ймовірно, вплинули б на роботу заводських підрозділів до такої міри, що керівництво “Росатому” було б попереджено про ці події. Крім того, керівництво “Росатому” підтримувало постійний контакт і координацію з російськими силовими структурами на ЗАЕС. Таким чином, залежно від застосовних національних або міжнародних кримінальних стандартів відповідальності, “Росатом” та його керівники можуть бути визнані винними у пособництві та підбурюванні до злочину катувань, скоєних на ЗАЕС та поблизу неї, стверджують правозахисники.

Експлуатуючи станцію від імені Російської Федерації, співробітники “Росатому” мали спільну мету з російськими силовиками, відповідальними за катування та залякування українського персоналу та їхніх сімей. Вони сприяли й були співучасниками злочинів, скоєних тими, хто захопив станцію силою і втручався в її роботу таким чином, що створював загрозу життю і безпеці людей, заподіював шкоду майну і навколишньому середовищу. Росатом уможливив незаконну окупацію ЗАЕС російськими окупаційними силами, переконані в Truth Hounds, і зараз продовжує експлуатацію станції без законної ядерної ліцензії від єдиного легітимного ядерного регулятора в межах суверенної юрисдикції України.

Не зважаючи на це, до сьогодні, за винятком кількох помітних рішень, ухвалених Чехією, Словаччиною, Фінляндією, Йорданією, “операції, контракти та інші угоди” “Росатому” залишаються в основному недоторканими, продовжуються у 54 країнах і сприяють просуванню бренду ядерної дипломатії держави-агресора. У той час як Російська Федерація погрожує всьому світу ядерною зброєю, діяльність “Росатому” не обмежена жодними суттєвими санкціями, навпаки, компанія має стратегічне партнерство з провідними західними країнами.

Ведення звичайного бізнесу з ядерним гігантом, який відіграє ключову роль у незаконному привласненні найбільшої в Європі атомної електростанції, є неприйнятним вважають у Truth Hounds, а продовження співпраці з суб’єктом, який є співучасником у вчиненні масових катувань та є спільником російських воєнних злочинців, суперечить усім нормам міжнародного права. У відповідь на такі серйозні порушення міжнародне співтовариство має надіслати недвозначний сигнал про те, що з цими злочинами не можна миритися.

Тож, спираючись на докази, наведені в дослідженні, організація закликала міжнародну спільноту, держави, уряди та бізнес вжити активних та ефективних заходів для припинення безкарності та притягнення “Росатому” до відповідальності. Правозахисники переконані, що вирішальна роль “Росатому” у створенні видимості легітимності організованого Росією привласнення ЗАЕС в анексованому українському місті Енергодар, а також його внесок у серйозні порушення прав людини повинні призвести до запровадження низки санкцій, а саме: ізоляція компанії від міжнародного співробітництва; ускладнення доступу до будь-якого імпорту; зменшення залежності від їх технологій, послуг та палива, щоб поступово ліквідувати міжнародну присутність компанії; закриття представництва “Росатому” за кордоном; виключення “Росатому” з Глобального договору ООН; застосування відповідного режиму санкцій до керівників “Росатому” та інших осіб, відповідальних за пособництво та підбурювання до масових катувань на ЗАЕС.

Читайте: Росіяни продовжують мінувати ЗАЕС: розвідка показала схему з ймовірними місцями підриву

Більше того, на думку правозахисників, “Росатом” і його керівництво можуть бути притягнуті до відповідальності за пособництво і підбурювання до катувань в країнах, де вони мають присутність. Ініціювання таких розслідувань на міжнародному рівні призведе до згортання міжнародної діяльності “Росатому” й завдасть реальної шкоди, що стане наслідком порушення прав людини, до яких корпорація та її вище керівництво безпосередньо причетні.

Крім того, правозахисники закликали компанії, які беруть участь у будь-яких контрактах або угодах про співпрацю з “Росатомом”, вже зараз розірвати ці домовленості, оскільки в іншому випадку вони мають прямий зв’язок з діяльністю “Росатому” та очевидними злочинними діями на Запорізькій АЕС. Важливо пам’ятати, що “Росатом” фінансується Російською Федерацією. Без співпраці з “Росатомом” Російська Федерація не могла б експлуатувати ЗАЕС всупереч міжнародним ядерним конвенціям, тим самим збільшуючи ризик для громадської безпеки та навколишнього середовища. Крім того, кожен долар, що потрапляє до кишені “Росатому”, допомагає фінансувати війну Російської Федерації проти України, наголосили в організації.

Нагадаємо, раніше ми писали, що чекає на Росію у разі теракту на ЗАЕС.

Вас може зацікавити:

Росіяни облаштували вогневі позиції на будівлях реакторів Запорізької АЕС: в британській розвідці показали фото

Що чекає на “Росатом” у разі продовження ядерного тероризму: озвучено прогноз

Однозначно має бути покараний: стала відома роль “Росатому” в окупації ЗАЕС

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *