Метод Сталіна. Загадкові смерті чиновників в КитаїСюжет

Метод Сталіна. Загадкові смерті чиновників в Китаї

Фото: Getty Images
ЗМІ звинуватили Сі Цзіньпіна в чистках

В Піднебесній фіксують масові читки в політичних колах. Для цього Сі Цзіньпін повністю повторює методи Сталіна, вважають західні ЗМІ.

Сталінські чистки охопили надсекретну політичну систему Китаю. Служба безпеки країни намагається максимально приховати сигнали, що надходять із Пекіна. Проте західним журналістам вдалось дізнатися про загадкові смерті низки китайських чиновників. Зокрема, лише вчора у пекінському військовому госпіталі для вищих посадових осіб помер екс-глава МЗС Китаю Цінь Ган, який пропав з публічного простору ще в липні цього року. Причина смерті достеменно не відома, але ЗМІ вважають, що це могли бути тортури або суїцид.

“Жертви” Сі Цзіньпіна

Зникнення та усунення міністрів закордонних справ і оборони Китаю Цінь Гана і Лі Шанфу – обох лояльних прихильників китайського лідера Сі Цзіньпіна – є лише нещодавніми прикладами чисток у владі, пише видання Politico.

Серед інших відомих жертв – генерали, відповідальні за програму ядерної зброї Китаю, і деякі з найвищих посадовців, які контролюють китайський фінансовий сектор. За інформацією ЗМІ, кілька з цих колишніх помічників Сі Цзіньпіна померли під вартою.

Іншим прикладом є передчасна смерть Лі Кецяна, прем’єр-міністра Китаю, який нещодавно пішов у відставку. Він був другим номером у комуністичній ієрархії країни. Кецян, імовірно, помер від серцевого нападу в басейні в Шанхаї наприкінці жовтня. Цікаво, що після його смерті Сі офіційно наказав обмежити публічний траур за Кецяном.

Західні журналісти зазначають, що у свідомості багатьох жителів Китаю “серцевий напад у басейні” має той самий відтінок, що й “випадання з вікна” для російських апаратчиків, які гнівають або ображають Володимира Путіна.

Загалом з початку свого правління з 2012 року Сі Цзіньпін проводив нескінченні чистки і, як вважають ЗМІ, усунув мільйони посадовців – від високопоставлених “тигрів” Комуністичної партії до низьких бюрократичних “мух”.

Що відрізняється сьогодні, так це те, що офіційні особи, яких нейтралізують, є не членами ворожих політичних угруповань, а прихильниками внутрішнього кола Сі Цзіньпіна, що викликає серйозні сумніви щодо стабільності його режиму.

“Американська” дитина

Однією з таких лояльних фігур був колишній міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган, який напередодні помер у пекінському військовому госпіталі для вищих посадових осіб країни внаслідок тортур чи суїциду. Цінь Ган поставив антирекорд тривалості перебування на посаді глави МЗС: з 30 грудня 2022 року по 25 липня 2023 року, тобто трохи більше 200 днів.

Ган зник із публічного простору в середині липня цього року. Деякий час китайське МЗС не коментувало зникнення, а потім раптом повідомило про звільнення міністра.

Як зазначають джерела Politico, останній іноземний чиновник, якого приймав Цинь Ган, – заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко. За даними видання, Руденко міг повідомити керівництво КНР, що Ган та кілька інших чиновників скомпрометовані західними спецслужбами.

Після його зникнення в китайській пресі з’явились історії про роман Гана з журналісткою телекомпанії Phoenix TV на ім’я Фу Сяотян, у якої нібито він міністра народився син, який є громадянином США. Історії широко поширювалися в Інтернеті з явної згоди китайських кіберцензорів.

Пропагандистська система Китаю рішуче натякає, що роман і позашлюбна “американська” дитина є причинами чистки Цінь Гана.

Китайських чиновників “здав” росіянин

Проте, як повідомили джерела Politico, справжньою причиною його раптового зникнення стала участь Гана в набагато серйознішому скандалі, в якому були замішані міністр оборони та генерали, які командували ракетними силами Китаю.

Паралельно із Ганом зникли безвісти головний командир ракетних сил Лі Ючао, його заступник Лю Гуанбін і колишній заступник Чжан Чженьчжун. Після цього з публічного простору зник і міністр оборони Китаю Лі Шанфу, якого Сі Цзіньпін призначив в березні цього року.

Як додають джерела Politico, саме заступник російського міністра Руденко “здав” для Сі Цзіньпіну Гана і військових. Він передав йому дані начебто того, що Цінь Ган і родичі вищих офіцерів ракетних сил допомогли передати китайські ядерні секрети західним спецслужбам.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *