Переможець – проти України. Вибори у НідерландахСюжет

Переможець – проти України. Вибори у Нідерландах

Фото: Getty Images
Одиозный ультраправый популист Герт Уилдерс

Вибори в Нідерландах із приголомшливим результатом виграли ультраправі. Антиєвропейську ультраправу Партію свободи (PVV) очолює Герт Вілдерс, який не підтримує подальшої передачі зброї Україні.

 
На парламентських виборах у Нідерландах перемогу здобула Партія свободи (PVV), на чолі якої стоїть вкрай правий політик Герт Вілдерс, який виступає проти імміграції, ісламу та членства країни в ЄС. Ця перемога продовжила тренд у європейській політиці, що характеризує зростання популярності правих та ультраправих партій. Однак політична система Нідерландів побудована так, що ця перемога зовсім не означає, що Вілдерс обов’язково займе прем’єрське крісло.
 
Трамп із Нідерландів
 
Вілдерс відомий своїми полум’яними промовами, антиіммігрантськими та антиісламськими висловлюваннями. Він уже майже 30 років фарбує волосся, через що його прозвали “голландським Трампом”.
 
Його категорична антиісламська позиція не лише відштовхнула від Вілдерса мейнстримівські партії, а й зробила його метою ісламських екстремістів. Внаслідок цього Вілдерс вже майже 20 років живе під цілодобовою охороною поліції. При цьому він заявив, що жодні погрози не змусять його мовчати.
 
У 2014 році Вілдерса було визнано винним в образі осіб марокканського походження.
 
Він послідовний прихильник Ізраїлю і виступає за перенесення посольства Нідерландів до Єрусалима та закриття дипломатичного представництва в Рамаллі (Західний берег).
 
Не факт, що буде прем’єром
 
Перемога на виборах Партії свободи далеко не гарантує Вілдерсу посаду прем’єр-міністра.
 
Політична картина Нідерландів зазвичай дуже фрагментована. У виборчому законодавстві немає загороджувального бар’єру, і пройти до парламенту може будь-яка партія, яка набрала понад 60 тисяч голосів. Коаліційний уряд – це норма, а не виняток, як, наприклад, у Британії.
 
На формування останнього уряду прем’єр-міністра Марка Рютте пішов 271 день.
 
З огляду на кількість партій у парламенті Нідерландів формування коаліції може стати важливішим кроком, ніж власне вибори. Більшість аналітиків не чекають, що новий кабінет з’явиться до середини 2024 року.
 
Поки що країною, як і раніше, керує Марк Рютте.
 
Значення виборів для України
 
Вілдерс підтримує політичний курс угорського прем’єра Віктора Орбана та є противником прийому України до ЄС та НАТО.
 
Він також вважає, що ту військову допомогу, яку Нідерланди надали Україні, можна було б направити на зміцнення та розширення військового потенціалу всередині країни.
 
З початку повномасштабної війни Нідерланди перетворилися на одного з найбільших партнерів України.
 
Загалом країна, за даними Кільського інституту міжнародної економіки, надала Україні майже 2,5 млрд євро військової допомоги та 1 млрд фінансової.
 
Ще 2 млрд доларів військової допомоги чинний уряд Нідерландів на чолі з Марком Рютте пообіцяв Україні наступного року.
 
Поки йде формування нової коаліції, політика Нідерландів щодо України не зміниться. Надалі все буде залежати від її складу.
 
Навіть якщо Вілдерс і зможе зайняти прем’єрське крісло, далеко не факт, що скорочення допомоги Україні підтримають його коаліційні партнери. Тож Києву доведеться запастися терпінням.
 
Президент України Володимир Зеленський та прем’єр Нідерландів Марк Рютте провели телефонну розмову про подальшу підтримку України. Зеленський зазначив, що говорив з Рютте про зусилля для збереження єдності в Європі та важливості незмінної військової та фінансової підтримки України.
 
“У цьому контексті недавнє рішення Нідерландів надати Україні додаткові 2 млрд євро у 2024 році є найкращим сигналом для інших партнерів. Вдячний Нідерландам за всю допомогу, а також за підтримку української формули миру та гуманітарної ініціативи”, – повідомив Зеленський.
 
Рютте зі свого боку зазначив, що вони говорили про “поточну ситуацію та наближення зими”, і що Нідерланди солідарні з українцями та підтримують Україну у протистоянні російській агресії.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *