Українці в США: чи вдалось домовитись про допомогуСюжет

Українці в США: чи вдалось домовитись про допомогу

Фото: Офіс президента
Єрмак під час зустрічі з Блінкеном

Держсекретар Штатів пообіцяв українській делегації підтримку, незважаючи ні на що. В той же час ЕС готується до зменшення американської допомоги Києву.

Українська делегація на чолі з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком цього тижня відвідала США. Поїздка відбулася на тлі блокування допомоги Києву у Конгресі та дискусій подальшої підтримки в Євросоюзі. Чи вдалося урядовій делегації про щось домовиться – читайте в огляді західної преси.

Видання Voice of America зазначає, що незважаючи на новий фокус в бік Близького Сходу, президент Джо Байден все ж таки готовий продовжити підтримку України і виділяти на це мільярди доларів. Такий посил американського президента передав українській делегації держсекретар США Ентоні Блінкен. Окрім цього, сторони обговорили кроки, які можна вжити для зміцнення інфраструктури України взимку через очікуванні атаки росіян.

Газета The Washington Post в свою чергу констатує,  що в України закінчуються час та гроші, а зацікавленість Конгресу впала і змістилася в бік Південного кордону та Ізраїлю. Журналісти нагадали, що обидві палати Конгресу вже прийняли законопроект про продовження фінансування уряду (який вже підписав президент). Проте він не включає фінансування ні України, ні Ізраїлю. Це питання буде розглянуте окремо та пізніше, але щоб його вирішити законодавцям доведеться подолати суттєві розбіжності. Журналісти вважають, що такий можливий хаос матиме серйозні геополітичні наслідки, які підірвуть один із основних векторів зовнішньої політики Байдена та дадуть Путіну отримати бажане.

В той же час, як зазначає видання, українські урядовці посилюють співпрацю з американськими законодавцями, сподіваючись на їх подальшу підтримку. Андрій Єрмак під час виступу в аналітичному центрі Гудзоновського інституту заявив, що перемога України – “це не тільки наш стратегічний інтерес. Це також інтерес Сполучених Штатів”.

“Точки нестабільності будуть виникати по всьому світу, поки Україна не переможе”, – попередив він, вказуючи на конфлікт на Близькому Сході і напруженість на Балканах.

Єрмак також відповів на запитання журналіста про те, що станеться, якщо Конгрес не схвалить збільшення допомоги.

“Я не вірю, що це станеться”, – сказав він, зазначивши, що у нього було “багато зустрічей у Конгресі”.

Також журналісти згадали про делегацію українських релігійних лідерів, яка, відвідуючи США, благала про фінансування, і вони вважають їхнє послання сподобається спікеру Палати представників Майку Джонсону, який є побожним баптистом. Зазначимо, що саме він висловлює скептицизм щодо подальшої підтримки України, але заявив в одному з інтерв’ю, що ідея фінансувати ЗСУ за рахунок заморожених російських активів є  “надзвичайно відповідальною” та популярна серед республіканців.

Перебуваючи у Вашингтоні, Єрмак також зустрівся з радниками національної безпеки США, Франції, Німеччини та Великобританії. Тому Bloomberg згадало про заяву міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, який заявив, що Європейський Союз не виконає обіцянку відправити Україні один мільйон артилерійських снарядів до кінця березня. На його думку слід поставити питання – чи “був мільйон коли-небудь реалістичним?”.

Європейська служба зовнішньої діяльності також проінформувала дипломатів ЄС про те, що блок не впорається з постачанням такої кількості снарядів на березень. В той же час комісар ЄС, відповідальний за реалізацію плану щодо боєприпасів, Тьєрр Бретон, сказав, що мета виробляти один мільйон снарядів на рік “буде досягнута”.

Загальноєвропейський новинний веб-сайт Euractiv опублікував статтю, в якій також розглядалася ситуація з допомогою від Європейського союзу. Журналісти знову згадали питання з мільйоном боєприпасів, на тлі якого розгортаються дискусії про військову допомогу ЄС. Вони виділили, що за словами людей, знайомих з цим питанням, Європейський наразі поставив 300 тисяч снарядів з одного мільйона.

Цей дефіцит, в свою чергу, викликав занепокоєння серед деяких європейських чиновників і дипломатів, що він може ускладнити здатність Києва йти в ногу з російським виробництвом і з їх закупівлею північнокорейських снарядів. В той же час видання додає, що деякі країни-члени звернулися до дипломатичної служби ЄС, адже на їх думку “ціль не померла”.

Досвідчені дипломати очікують, що на грудневому саміті ЄС буде жорстка боротьба за перегляд бюджету, який передбачає виділення Києву 50 мільярдів євро нової допомоги, і який, як очікується, буде переплітатися з переговорами про вступ України до Євросоюзу та внутрішніми вимогами низки членів блоку. Є підозра, що Угорщина та Словаччина можуть об’єднатися для просування власних пріоритетів.

“Підтримка України з боку Вашингтона, швидше за все, зменшиться, і ЄС повинен мати політичну волю продовжувати надавати допомогу, незважаючи на це”, – додають слова Жозепа Борреля журналісти. 

Олеся Краснолуцька та Віктор Ковальчук, експерт з міжнародних питань Соціополіс

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *