Китай та Росія ведуть переговори – подробиці та реакція Байдена

Президент США Джо Байден заявив, що Вашингтон відреагує, якщо Китай поставлятиме РФ летальну зброю, яку окупанти будуть використовувати у війні проти України.

Про це він повідомив в інтерв’ю ABC News.

Читайте також: Врятувати Кремль від поразки: навіщо Пекін зайнявся “миротворчістю”

“Я не чекаю… великої ініціативи з боку Китаю щодо надання зброї Росії… Це був би той самий кордон… Іншими словами, ми наклали суворі санкції на будь-кого, хто це зробив“, – вважає американський лідер.

За його словами, влітку 2022 року Байден за безпосередньої розмови з президентом Китаю Сі Цзіньпіном попереджав його, що будуть економічні наслідки допомоги РФ. Так, уже 600 американських корпорацій залишили Росію.

“І я сказав: “І якщо ви займаєтеся такою самою жорстокістю, підтримуючи жорстокість, що продовжуються, ви можете зіткнутися з такими ж наслідками”, – додав президент США.

Джерела, знайомі з розвідкою, розповіли CNN, що після широкомасштабного вторгнення в Україну Росія кілька разів просила у Китаю БПЛА та боєприпаси. Китайське керівництво за останні кілька місяців активно обговорює, чи надсилати смертоносну допомогу РФ, чи ні. На даний момент Китай не ухвалив остаточного рішення щодо цього, проте переговори між Москвою та Пекіном про ціну та обсяг обладнання тривають.

За останні тижні американська розвідка зібрала інформацію, яка свідчить про те, що Пекін схиляється до постачання такої зброї. Після чого влада США та їхні союзники минулого тижня почали публічно попереджати про потенційну військову підтримку Росії Китаєм. Нібито такі заяви можуть спробувати утримати Пекін від перетину точки неповернення, тобто стати світовим ізгоєм.

Водночас 24 лютого офіційний представник МЗС Китаю Ван Веньбінь заявив на брифінгу, що “Китай завжди виявляв розсудливий і відповідальний підхід до військового експорту і не здійснює жодного продажу зброї до зон конфлікту або воюючих сторін”.

На даний момент Китай постачає Росії несмертоносне спорядження для російської армії: каски, бронежилети, надає знімки зі своїх супутників. Але, на думку джерел CNN, буде значною ескалацією підтримки Китаєм РФ, якщо вони почнуть постачати їм дрони та боєприпаси для ручної стрілецької зброї, що могло би сильно збільшити можливості ЗС РФ у критичній ситуації, яка вже спостерігається на фронті в Україні.

“Стурбованість, яка у нас є зараз, заснована на наявній у нас інформації про те, що вони розглядають можливість надання летальної підтримки, і ми дуже ясно дали їм зрозуміти, що це створить серйозну проблему для нас та в наших відносинах”, – зазначив державний секретар США Ентоні Блінкен 19 лютого.

На початку цього тижня його китайський колега Ван Ї заявив, що позицію Китаю щодо України “можна просто охарактеризувати як сприяння мирним переговорам”.

“Китай і надалі твердо стоятиме на боці діалогу та світу і відіграватиме конструктивну роль у полегшенні ситуації”, – підкреслив він.

Крім того, 24 лютого Пекін запропонував “мирний план” для війни в Україні, але США його розкритикували.

Джерела CNN вважають, що Китай не поспішає з рішенням щодо надання смертоносного обладнання через ризик міжнародної реакції у відповідь, і Пекін все ще хоче, щоб надання будь-якого обладнання РФ було негативним і, бажано, неатрибованим.

Тому більшість нелетальної підтримки РФ була невеликими партіями через китайські компанії. Проте кордони між державними та приватними організаціями в Китаї зовсім малі, через що американська розвідка припускає, що Пекін використовує компанії, щоб усе правдоподібно заперечувати.

Також Вашингтон помітив “тривожні тенденції” у підтримці Китаєм ЗС РФ останнім часом. Так, цього тижня Ван Ї був помічений у РФ, а у глави КНР Сі Цзіньпіна запланована зустріч із російським диктатором Володимиром Путіним у Москві в найближчі місяці.

Нагадаємо, у відповідь на звинувачення Вашингтона про можливі постачання летальної зброї Росії, міністерство закордонних справ Китаю розкритикувало Сполучені Штати Америки за “перекладання відповідальності, перекладання провини та поширення хибної інформації”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *