Відставка Резнікова – чи впорається з Міноборони Буданов

У неділю, 5 лютого, під час засідання президентської фракції “Слуга народу” обговорювалося питання відставки міністра оборони України Олексія Резнікова, яка може відбутися вже наступного тижня. У такому разі очолить Міноборони керівник ГУР Кирило Буданов. Також наступного тижня Рада розгляне призначення Василя Малюка головою Служби безпеки, а Ігора Клименка — очільником МВС. У перипетіях кадрових перестановок, та те як вони вплинуть на ситуацію в силовому блоці, розбирався “Апостроф”.

Майже через рік після початку повномасштабного нападу росіян на Україну в команді президента вирішили перетрясти силовий блок. У неділю, 5 лютого, відбулося засідання фракції “Слуги народу”, під час якого було розглянуто низку кадрових рішень. Зокрема, йдеться про призначення головою Служби безпеки України Василя Малюка.

З самого початку повномасштабної війни він очолює службу, адже Іван Баканов фактично відсторонився від своїх посадових обов’язків. З липня Малюк виконує обов’язки голови, і хоча в Офісі президента довго шукали альтернативу, наразі ухвалено рішення, яке погоджене з західними партнерами“, – повідомило “Апострофу” джерело в силових органах.

Також готуються й інші кадрові перестановки. Глава фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія заявив, що Рєзніков йде з Міноборони, а його місце займе очільник розвідки Кирило Буданов. На засіданні Арахамія оголосив, що Олексій Рєзніков залишає своє відомство. Він іде до Мінстратегпрому на місце Павла Рябікіна, який отримає посаду Надзвичайного і Повноважного посла України в Китаї.

Олексій Резніков у рамках уряду переводиться на посаду Міністра з питань стратегічних галузей промисловості для посилення військово-промислового співробітництва, що абсолютно логічно, враховуючи його експертизу по “Рамштайну” й необхідність “підняти” Міністерство, яке повинно робити більше”, – зазначив Арахамія у себе на сторінці в Telegram.

Щоправда, сам Резніков під час прес-конференції, яку він проводив за кілька годин до зборів фракції “слуг”, зазначив, що останнє слово в цьому питанні залишається за Зеленським.

Рішення бути мені Міністром оборони або не бути приймає одна людина — це Верховний головнокомандувач, президент України Володимир Зеленський. Згідно з Конституцією, він дає подання на призначення, а Верховна рада призначає. Тому, тільки за рішенням президента України я буду приймати ті чи інші рішення, а далі, знову ж таки, робити те, що мені запропонує президент“, – заявив він.

Читайте: Ми зробимо все, щоб до осені Україна святкувала перемогу – американський політик

Тим не менш, у разі звільнення Резнікова міністром оборони стане очільник ГУР Кирило Буданов.

Але виникає питання, хто тоді очолить ГУР – ключове відомство під час війни. Наразі називається два прізвища можливих наступників Буданова в розвідці.

Перше прізвище – Геннадій Дзюбак.

Дзюбак людина не публічна, але все ж таки деяка інформація про нього в мережі присутня.

Так, у квітні 2015 року тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков відзначив Геннадія Дзюбака пістолетом SIG-SAUER P226 ALSO № U825663, калібром 9×19. Посада Дзюбака на той момент була зазначена як офіцер з особливих доручень Антитерористичного центру при Службі безпеки України.

Також за даними ЗМІ, Дзюбак був помічником-консультантом народного депутата від Партії регіонів Віталія Борта. У свою чергу Борт мав зв’язки з нині покійним Василем Джарти, який був міністром охорони навколишнього природного середовища у кабінеті Віктора Януковича, а потім головою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим.

Крім того, Геннадій Дзюбак є співзасновником Всеукраїнської громадської організації (ВГО) “Федерація кайтбордингу, віндсерфінгу та серфінгу України”.

У листопаді 2020 року його було призначено радником мера Києва Віталія Кличка з питань роботи з правоохоронними органами, муніципальної та економічної безпеки.

Ще одним кандидатом на посаду очільника ГУР називають Романа Машовця, чинного заступника голови Офісу президента. Він – кадровий військовий, багато років прослужив у ГУР. Раніше його прізвище називалося як можливого кандидата на посаду голови СБУ, але врешті від цієї ідеї відмовилися.

Утім, переведення Машовця в ГУР теж може позначитися на координації Офісу президента з силовиками – Міноборони, СБУ та ГУР, що на думку експертів, зараз видається не надто доречним.

Водночас, за словами експертів, у цілому перестановки у силовому блоці – на часі.

Відставка Резнікова, безумовно, є наслідком скандалів у Міноборони. Це наслідки політичної відповідальності. Пан Резніков не міг втримати під контролем своїх підлеглих. Звичайно, що красти під час війни це ганебно. Але така ситуація у Міноборони була завжди і вплинути на це Резніков, на жаль, не зміг”, – зазначив у коментарі “Апострофу” політолог Володимир Фесенко.

Що стосується можливого призначення міністром оборони Кирила Буданова, то з цього приводу Володимир Фесенко каже наступне: “З формальної точки зору для пана Буданова це підвищення. Але на новій посаді для нього будуть і виклики. Це абсолютно новий рівень відповідальності. Буданову треба буде навести лад в Міноборони, а це для нього буде іспитом. Треба зламати стару корупційну систему. Але наскільки я знаю, Кирило – дуже амбітна людина. Крім того, Буданов буде краще розуміти військових”.

А от політичний експерт Володимир Воля вважає, що призначення Буданова міністром оборони для нього пониження в статусі.

“Відставка Резнікова цілком закономірна. Він на цій посаді був сторонньою людиною. А от для Буданова це пониження, – каже експерт, – Чому керівництво країни зупинилось на цій кандидатурі? Тому що в нас кадровий голод і кваліфікованих кадрів, бажаючих зайняти цю посаду, вочевидь, нема”.

Між тим обидва експерти вважають, що на допомогу західних партнерів зміна керівництва Міноборони не вплине.

“Захід реагує на загальну ситуацію на фронті, а також на ескалацію Путіна”, – каже Володимир Фесенко.

“Комунікатором з Заходом з приводу постачання зброї є Офіс президента та Валерій Залужний, а тому зміна очільника воєнного відомства в цьому плані не так і важлива”, – вважає Володимир Воля.

Не погоджується з ними колишній офіцер СБУ, експерт Інституту майбутнього Іван Ступак.

Можлива відставка пана Резнікова буде великою втратою. Справа в тім, що Резніков мав особливі стосунки з Лойдом Остіном (голова Пентагону – “Апостроф”). Міг йому подзвонити в будь-який час. В них було порозуміння. Чи є такі стосунки у пана Буданова? Якщо нема, то йому доведеться їх вибудовувати, а на це потрібен час. Крім того, невідомо, як до Буданова ставляться західні партнери. Ще одне. Чи вистачить пану Буданову масштабу, щоб зайняти посаду міністра оборони. Тут треба вирішувати більше завдань ніж голові розвідки“, – зазначає Іван Ступак в коментарі “Апострофу”.

Виникають у Ступака і питання відносно привода для звільнення Резнікова.

Якщо Резніков винен у корупції у своєму відомстві, то тоді логічно було б його відсторонити і провести розслідування. А його, можливо, переведуть на іншу міністерську посаду. Може у Зеленського інше бачення на Резнікова. Але як ці перестановки зазначаться на боєздатності армії? Будем сподіватись, що гірше не стане. Війною займається пан Залужний. Але від міністра оборони залежить, чи буде у Залужного чим воювати і що його бійцям їсти“, – зазначив експерт.

У зв’язку з цим Володимир Фесенко також виказав стурбованість тим, що між Будановим і Залужним може виникнути негласний конфлікт і конкуренція, оскільки вони обидва – військові, а також медійні особи. “З іншого боку, вони розуміють, що йде війна і треба об’єднуватись, щоб здобути перемогу“, – підкреслює Володимир Фесенко.

Обидва експерти, між тим, сподіваються, що від перестановок у силових відомствах Україна слабшою не стане.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *