Другий після Мао. Сі Цзіньпін зміцнив свою владуСюжет

Другий після Мао. Сі Цзіньпін зміцнив свою владу

Си Цзиньпин в китайской власти на долго

Сі Цзіньпіна офіційно переобрано на безпрецедентний третій термін на посту генсека Компартії Китаю, закріпивши за ним статус найвпливовішого лідера Китаю з часів Мао Цзедуна.

 
Сі Цзіньпін – новий Мао Цзедун у Китаї. Принаймні до Сі ніхто з китайських лідерів не міг зрівнятися з Мао за впливовістю та тривалістю перебування у владі. Центральний комітет Комуністичної партії Китаю у вівторок обрав Сі Цзіньпіна генеральним секретарем партії на третій термін ще на п’ять років. Він також знову обійняв посаду голови Військової ради ЦК КПК.
 
Підім’яв під себе
 
До Сі, від часу Ден Сяопіна, в Китаї діяло обмеження у два терміни на цій посаді, але у 2018 році воно з ініціативи нинішнього лідера країни було скасовано.
 
До нового складу Постійного комітету Політбюро знову увійшли семеро людей – усі вони, як вважається, мають тісні зв’язки із Сі Цзіньпіном.
 
Новий склад Політбюро говорить про силу Сі, яка змогла скрізь посадити своїх людей.
 
“Водночас розклад говорить і про слабкість – Сі довіряє лише своїм висуванцям, а від компетентних керівників, які зробили кар’єру при Цзяні і Ху (колишніх лідерах Цзяні Цземіні і Ху Цзіньтао), він поспішив позбавитися як неблагонадійних – хоча останні 10 років вони грали за новими правилами та демонстрували повну лояльність “ядру партії”, – вважає експерт-китаїст Олександр Габуєв.
 
Культ особистості
 
Напередодні під час з’їзду КПК колишнього лідера Китаю Ху Цзіньтао, який сидів у президії, було під руки виведено із зали. Офіційні заходи такого рівня в Китаї ретельно зрежисовані, тому історія з Ху викликала бурхливі спекуляції: одні стверджували, що це жест із боку Сі, покликаний показати, що епоха Ху остаточно закінчилася, інші припускали, що справа у поганому здоров’ї колишнього голови КНР, якому вже 79 років.
 
Офіційне інформаційне агентство Сіньхуа пізніше повідомило у Твіттері, що Ху Цзіньтао вивели із зали засідань після того, як він відчув себе погано, але всередині країни про це не повідомлялося: Твіттер у Китаї заблокований.
 
За однією з версій, це політична вистава. На відміну від Ху, в період правління якого з 2003 по 2013 рік Китай все більше відкривався решті світу, Сі керує країною, яка все більше замикається в собі.
 
Того ж дня делегати з’їзду КПК обрали новий Центральний комітет і схвалили запропоновані головою Сі поправки до Статуту Компартії про соціалізм із китайською специфікою.
 
У цих поправках, зокрема, наголошується центральна роль особисто Сі Цзіньпіна у ЦК та партії загалом. Члени партії, згідно з рішенням з’їзду, повинні глибоко усвідомити цю роль і робити все для її підтримки та зміцнення.
 
Крім того, у рішеннях з’їзду підтверджено раніше внесену до статуту керівну та спрямовуючу роль “думок Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайською специфікою в нову епоху”.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *