Бізнес звинуватив Гетьманцева в затримці відшкодувань ПДВ

На тлі падіння економіки відновлюються податкові схеми, авторство якого приписується керівнику Комітету ВР з питань податкової та митної політики Данилу Гетьманцеву.

Про це пише “Дело“.

Згідно з публікацією, кілька асоціацій експортерів на внутрішніх засіданнях почали обговорювати несвоєчасне відшкодування ПДВ під час війни – за останні 3 місяці держава за подання податкового комітету Ради та Гетьманцева почала затримувати виконання своїх зобов’язань.

“Отже, у січні відшкодування майже 2 млрд грн було затримано від поточної заявки, а у лютому, до початку бойових дій, бізнес отримав неофіційне повідомлення від податкових органів про лише 13 млрд грн з понад 20 млрд… Було надано відповідь, що це пов’язано з необхідністю додаткової перевірки вже сформованих заявок, що є досить дивним, оскільки згідно з твердженням самих податкових органів та керівних принципів податкового комітету, сьогодні там не має бути ніякого фіктивного податкового кредиту в системі електронного управління ПДВ”, – говорить інсайдер видання.

Наприкінці 2021 Гетьманцев потрапив у скандал, пов’язаний з ручним блокуванням десятків тисяч податкових рахунків великих експортерів, серед яких найбільші аграрні та виробничі компанії. Він заявив, що це були точкові помилки, і що це недобросовісні платники податків та учасники “скруток” намагаються зберегти схеми. У той же час, ЗМІ видавали повідомлення, згідно з якими Гетьманцев став “куратором скруток”.

За словами колишнього секретаря Ради національної безпеки Олександра Данілюка, Гетьманцев встановив “смотрящих” за податковою та митницею, неформальні правила для підприємств щодо їх податкового тягаря та критерії розпізнавання ризику. Недотримання критеріїв призводить до блокування діяльності компанії: якщо навантаження менше 1,5% – ризик визначається “автоматичним”. Гетьманцев все заперечував.

З початком війни систему електронного управління ПДВ вимкнули офіційно та відновили витяги та управління податком в ручному режимі.

“У березні обсяги заявленого відшкодування ПДВ перевищили обсяги, задекларовані до виплати (17 млрд грн заявлено до повернення, і лише 14 млрд – до виплати), чого, в принципі, не може бути з нормальним податковим управлінням і може вказувати лише на використання великомасштабних схем для формування фіктивного податкового кредиту… Непрозорий механізм відшкодування ПДВ та несвоєчасне відшкодування призводить до того, що експортери не зможуть розрахуватись своєчасно з їхніми постачальниками, і повною мірою виконувати свою діяльність через відсутність оборотного капіталу, що тягне за собою остаточне пригнічення ділової активності, яка настільки суттєво зменшується через війну”, – говорить джерело.

“Залишається з’ясувати, чи буде політична воля, щоб залучити таких, як Гетьманцев до відповідальності за спроби нажитися на бізнесі”, – підсумовує видання.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *