Ціни в Україні – чи подешевшає гречка

В Україні очікується рекордний за останні кілька років урожай гречки. Один із найпопулярніших у країні продуктів харчування вже давно не дешевий, і поряд із цукром, яйцями та олією став рекордсменом з подорожчання. “Апостроф” розбирався, чи вистачить тепер українцям гречки, чи потрібно її докуповувати за кордоном, і скільки вона коштуватиме в магазині.

Урожай 2021 року, найімовірніше, виявиться рекордним для України. Як очікується, до кінця поточного року аграрії зберуть понад 100 мільйонів тон зернових та олійних культур.

Нагадаємо, на сьогодні найбільший урожай зернових та олійних в історії нашої країни – 98 мільйонів тон – було зібрано у 2019 році. При цьому у 2020-му він був суттєво скромнішим – всього 84 мільйони тон.

Окрім всього, цього року дуже непогані показники врожаю гречки.

Цей рік багатий на рекорди зі збирання агрокультур. Маємо найбільший врожай гречки за останні декілька років. Два місяці тому наші прогнози були на рівні 100 тисяч тон. І ось вже сьогодні, будучи на фінішній прямій, але ще її не перетнувши, аграрії намолотили 107 тисяч тон гречаної крупи”, – заявив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

Враховуючи, що збирання врожаю триває, до кінця року прогноз міністерства оновлено до понад 110 тисяч тон. Для порівняння – у 2020 році в Україні було зібрано 104 тисячі тон гречки.

Роман Лещенко зазначив, що цього літа уряд ухвалив рішення про виділення аграріям, які вирощують, у тому числі, гречку, субсидій у розмірі до 5000 гривень на гектар оброблюваної ними землі, що, мабуть, також сприяло поліпшенню показників урожаю.

Малувато буде

Ще кілька років тому ціни на гречку у магазинах не перевищували 20 гривень за 1 кілограм, а іноді за акцією її можна було купити й за 12-14 гривень. Але потім ситуація змінилася – у 2019 році гречки посадили суттєво менше, ніж за рік до цього, не в останню чергу саме через обвал цін – аграріям просто стало невигідно продавати гречку так дешево.

Відповідно, через скорочення пропозиції ціни на один із найпопулярніших і на той час доступних продуктів в Україні почали зростати, і за два роки вартість гречки у роздрібному продажу сягнула 40-50 гривень за 1 кілограм. Тобто можна говорити про триразове подорожчання. Постає питання – чи можна очікувати у зв’язку з рекордним урожаєм зниження цін на гречку?

Фото: Getty images

Спочатку відзначимо, що на відміну від пшениці, кукурудзи, соняшника Україна практично не експортує гречку. Що й не дивно, оскільки врожаю, що збирається, не вистачає навіть для внутрішніх потреб країни, які становлять приблизно 120 тисяч тон на рік (за деякими оцінками, вони становлять не менше 150 тисяч тон). Відповідно, обсяги, яких бракує, імпортуються.

До основних постачальників гречки в Україну належить Росія. А вона минулого літа запровадила тимчасову заборону на експорт цієї крупи, що тільки посилило напруженість на вітчизняному ринку.

Очевидно, що й нинішній рекордний урожай не повністю перекриє потреби в гречці в нашій країні.

“Навіть якщо ми зберемо 110 тисяч тон, це все одно буде недостатньо, – сказав у коментарі “Апострофу” генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль. – Так, за останні кілька років це буде рекордний урожай, але він не забезпечить перехідних залишків та потреб. внутрішнього ринку. Він рекордний у порівнянні з минулим та позаминулим роками”.

Екс-глава Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа не виключив, що український ринок потребуватиме деяких обсягів імпорту гречки.

“І, якщо імпорт буде потрібним, ми тут залежатимемо від паритету імпортної ціни. У цій ситуації потрібно дивитися як складається ситуація з урожаєм у Росії”, – сказав він у розмові з виданням.

До речі, днями Міністерство сільського господарства РФ заявило, що врожай гречки нинішнього року буде кращим за минулорічний. Щоправда, треба враховувати, що така заява була зроблена у відповідь на повідомлення російських аграріїв про очікуване підвищення цін на гречку на внутрішньому ринку Росії.

Потрібно розуміти, що для північного сусіда, як і для нас, гречка також є стратегічним товаром, і обмеження її поставок на зовнішні ринки, на відміну, наприклад, від газу, пов’язане не з геополітичними іграми, а з банальною необхідністю задовольнити потреби внутрішнього ринку і не допустити зростання цін на неї. Тому далеко не факт, що РФ знову не запровадить заборону на експорт гречки.

Фото: УНІАН

А це означає, що на українському ринку знову може виникнути напруга зі стратегічним продуктом.

Втім, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін дивиться на цю ситуацію досить оптимістично. За його словами, лише перехідних залишків гречки в Україні 25 тисяч тон. “А тому гречки цього року у нас буде навалом”, – сказав він у коментарі “Апострофу”.

У кращому випадку – стабільність

А тепер все ж таки повернемось до головного питання – що буде з цінами на гречку в Україні?

За словами Павла Коваля, моніторинг показав, що в останні кілька тижнів гречка у роздробі помірно дорожчає, й надалі перспектив зниження її вартості немає: “ Падати ціни точно не будуть. У кращому разі, до Нового року ціни стабілізуються, коли зрозуміємо повний зібраний урожай та можливості імпорту”.

Олег Пендзін погоджується. “Падіння цін не буде, тому що вона має високу собівартість, – сказав експерт. – Виробники сидітимуть на ній, але продаватимуть собі в збиток не стануть. Або наступного року взагалі не посіють”.

Більше того, незважаючи на добрий урожай, ціни на гречку, швидше за все, продовжать зростати. Це спричинено підвищенням рівня мінімальної зарплати (з грудня вона зросте до 6500 гривень), збільшенням розміру соціальних виплат, зростанням цін на енергоносії.

Крім того, як зазначив Павло Коваль, вартість гречки залежатиме від цінової кон’юнктури на інші культури: “Якщо вся зернова група зростатиме, зокрема круп’яна, то гречка теж зростатиме (у ціні)”.

Але добра новина полягає в тому, що значного зростання цін все ж таки, мабуть, не відбудеться.

“Ціна не зростатиме на 30-40-50%. Але те, що зростання складе 5-7%, може, і до 10% на рік, – це точно”, – резюмував Олег Пендзін.

Таким чином, підрахуємо: якщо виходити із середньої на сьогодні ціни 45 гривень за 1 кілограм, через рік гречка коштуватиме близько 50 гривень, чи навіть більше.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *