Сергій Шаптала – біографія, фото і що відомо про ексначальника Генштабу ЗСУ

9 лютого 2024 року, через майже два роки боротьби з російськими окупантами, глава держави Володимир Зеленський звільнив з посади керівника Генерального штабу Збройних сил Сергія Шапталу.

“Апостроф” зібрав все, що важливо знати про його постать та чим запам’ятався.

Читайте також: У Генштабі ЗСУ новий начальник: хто він і ким був раніше

Що відомо про Сергія Шапталу

Сергій Шаптала народився 5 липня 1973 року у селі Костянтинівка Смілянського, нині Черкаського району Черкаської області.

Отримав спеціальність “розвідник” (Київське вище загальновоєнне училище). Після його розформування продовжив навчатися в Одесі, де закінчив Одеський інститут Сухопутних військ як командир механізованого взводу. Також закінчив Національний університет оборони ім. Черняховського.

З 1994 року та упродовж 12 років служив у званнях командира взводу, роти, керівника штабу, командира батальйону, старшого офіцера відділу бойової підготовки. З 2007-го став заступником командира військової частини у Волинській області.

Згодом став замкомандира 300-го Чернівецького окремого механізованого полку 13 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних сил. У 2013-му призначили командиром полку.

Після розформування став командиром 128-ї окремої гвардійської гірничо-піхотної Мукачівської бригади у Закарпатській області.

Війна на сході України

У 2014 році 128-а ОГПБр під командуванням на той час полковника Шаптали була залучена до боїв на багатьох напрямках – в обороні Станиці Луганської, у запеклих боях поблизу Донецька, шахти Бутівка, Пісків, Опитного.

Одна з найскладніших операцій – оборона Дебальцевого. У лютому 2015 року, коли українським бійцям довелося залишити свої позиції, він виконував обов’язки командувача Дебальцевської групи підрозділів Збройних сил.

Його підлеглі до останнього стримували наступ російських окупантів та після виконання всіх бойових завдань відійшли від позицій з мінімальними втратами.

Шаптала, коментуючи ці події, говорив, що ключовим тоді була довіра підлеглих бійців.

“Головний принцип, яким керується кожен командир, – довіра підлеглих. Якщо солдати довірятимуть, то й завдання, що стоять перед командиром, будуть виконані. Найголовніше – нікого не втратити. Війна – хороший вчитель, який, на превеликий жаль, не пробачає помилок “, – розповів він.

Сергію Шапталі присвоїли звання Героя України, нагородили орденом “Золота зірка” та орденом Богдана Хмельницького III ступеня за мужність та героїзм, проявлені у захисті суверенітету та територіальної цілісності держави в лютому 2015-го.

Командування ЗСУ

У 2017-му – став заступником командувача Оперативного командування “Південь” Сухопутних військ Збройних Сил.

Три роки очолював штаб ОК. Після чого призначили командувачем ОК “Захід”.

У серпні 2018-го Шапталі присвоїли звання генерал-майора.

Через три роки – генерал-лейтенанта.

З кінця липня 2021-го – начальник Генштабу ЗСУ (замінив Сергія Корнійчука).

Серед обов’язків Сергія Шаптали на посаді керівника Генштабу були:

  • визначення вимог до сил оборони;
  • потреби у ресурсах;
  • стратегічне планування;
  • технічне оснащення Збройних сил;
  • контроль, координація виконання завдань в оборонній сфері.

Сергій Шаптала – постійний учасник Ставки Верховного Головнокомандувача, де обговорюється ситуації на фронті та вирішення поточних військових завдань.

Нагадаємо, раніше “Апостроф” повідомляв про реакцію Пентагону на звільнення Залужного і призначення Сирського.

  • Вас також може зацікавити:

Залужний та Буданов отримали звання Героя України

“Побачимо несподівані рішення”: в ЗСУ розповіли, що чекають після призначення Сирського і нової команди

“Сподіваюсь, влада аргументує суспільству”: Віталій Кличко прокоментував відставку Головнокомандувача

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *