Мережа агентів РФ. Як вербують політиків ЄвросоюзуСюжет

Мережа агентів РФ. Як вербують політиків Євросоюзу

Фото: Getty Images
Россия может вмешаться в выборы Европарламента?

Росія, ймовірно, завербувала як “агентів впливу” кількох депутатів Європейського парламенту і посилила фінансування праворадикальних угруповань.

 
Після вторгнення в Україну із європейських посольств вислали близько 400 шпигунів. Така стрімка аварія російської розвідувальної мережі та санкції, які завдали шкоди тисячам бізнесменів та осіб, афілійованих з Кремлем, сприяли розкриттю російських агентів. Але Москва не здалася, і з новою силою почала вербувати європейських політиків та громадянських активістів. З урахуванням намічених на червень парламентських виборів у Європі це викликає дедалі більше побоювань у ЄС.
 
Ставка на правих
 
У 2023 році європейські праві популісти та ультраправі увійшли до складу урядів Фінляндії та Словаччини, перемогли на виборах у Нідерландах та стали другим за популярністю серед політичних партій Німеччини. Все це насторожує європейські ліберальні сили перед червневими виборами до Європарламенту, особливо з огляду на те, що багато правих політиків безпосередньо і приховано співпрацюють з російською владою.
 
Росія імовірно завербувала як «агентів впливу» кількох депутатів Європейського парламенту, посилила фінансування праворадикальних угруповань, організувала безліч онлайн-кампаній з дезінформації, а також почала координувати рухи проти ЛГБТК і впливати на академічні та державні структури по всій Європі, пише видання Investigative Europe .
 
Атаки на Україну
 
Росія й раніше намагалася впливати на вибори в Євросоюзі, але її втручання у голосування у 2024 році викликає особливо гостру занепокоєння. За словами Антона Шеховцова, українського політолога, який живе у Відні, який вивчає зв’язки між правими радикалами в Європі та Росії, країна використовує європейські вибори “як своєрідний випробувальний полігон, щоб перевірити, як загалом працюють її електоральні стратегії та тактики”:
 
“Їхня головна мета полягає у тому, щоб позбавити Україну значної частини політичної та громадської підтримки. З найбільшою ймовірністю вони будуть використовувати тактику залякування, стверджувати, ніби політики, які допомагають Україні, втягують суспільство у війну з Росією”.
 
Пріоритетні цілі для гібридних атак по Україні – Німеччина (найважливіша для української оборони країна поряд із США) та інші впливові країни – учасниці Євросоюзу: Франція та Італія. “Це економічні лідери всього ЄС, – пояснює Шеховцов. — Вони ж мають найбільший вплив на політику”.
 
У Брюсселі занепокоєння втручанням Кремля досягло апогею, коли в січні видання The Insider з’ясувало, що депутат Європейського парламенту від Латвії Тетяна Жданок роками співпрацювала з ФСБ. У Європарламенті повідомляють, що, окрім Жданка, ще кілька депутатів, чиї імена не розкриваються, ”свідомо діяли у російських інтересах”. 2022 року колишнього депутата від Угорщини Білу Ковача засудили до тюремного ув’язнення за шпигунство проти Євросоюзу на користь Росії.
 
Аналітики попереджають, що перемогу на найближчих виборах можуть здобути депутати, які не підтримують Україну або навіть займають відверто проросійську позицію
 
Приклади із Франції
 
Французька влада проводить розслідування щодо Жан-Люка Шаффхаузера, колишнього ультраправого депутата Європарламенту, якого підозрюють в організації передвиборчої кампанії з просування російських інтересів. Шаффхаузер давно і міцно пов’язаний з Росією: одна із позик у розмірі 9,4 мільйона євро, яку він у 2014 році організував для партії Національне об’єднання Марін Ле Пен, імовірно, надійшов від російського банку.
 
Ще один французький депутат Європарламенту, Емерик Шопрад, розкритикував у 2019-му, коли з’ясувалося, що донька прес-секретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова Єлизавета проходила стажування в його штабі.
 
Останнім часом французькі розслідувачі виявили 193 сайти, які розповсюджували фейки з критикою Заходу та підтримували російське вторгнення в Україну. Масштабну кампанію з дезінформації у січні цього року розкрили й у Німеччині. Аналіз показав, що 50 тисяч фейкових акаунтів у соціальній мережі X за місяць опублікували близько мільйона постів із критикою уряду та вжитих ним заходів щодо підтримки України.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *