Дніпроспецсталь з пов’язаними з росіянами власниками працює попри санкції

Електрометалургійний завод “Дніпроспецсталь” продовжує працювати попри арешт акцій та санкції, введені проти російських власників підприємства.

Про це йдеться у публікації UAprom “Санкції та арешт: чому досі працює “Дніпроспецсталь”.

Завод наприкінці травня 2022 запустив виробництво на гарячих ділянках та розпочав випуск заготовки, а до літа досяг 55% від довоєнного рівня виробництва. Поступово вирішивши проблеми із логістикою, “Дніпроспецсталь” збільшила випуск високотехнічної сталі до 75%.

При цьому восени 2022 Україна внесла до санкційного списку співвласників російської бізнес-групи VS Energy, якій належало 47% “Дніпроспецсталі”. Мова про заступника голови Держдуми РФ Олександра Бабакова, президента російського ФК ЦСКА Євгенія Гінера та їх партнера Михайла Воєводіна. У травні 2023 санкції ввели безпосередньо проти групи VS Energy та двох фізосіб, на яких переоформили акції запорізького підприємства – Наталію Селіванову (колишня дружина Воєводіна, отримала 39,57% акцій заводу) та Віліс Дамбінс (отримав 7,54% акцій, як зазначають журналісти “в інтересах Бабакова”). Навесні 2023 суд за матеріалами СБУ наклав арешт на 6,8% акцій “Дніпроспецсталі”, які через 3 офшорні структури належать дружині Віктора Медведчука Оксані Марченко.

“Арешт активів убезпечить їх від перереєстрації на підставних осіб і надалі дозволить передати на користь нашої держави”, – зазначали у СБУ.

Однак націоналізація чи відчуження акцій підприємства на користь держави не відбулося, хоча в Україні є приклади, коли держава встановлювала контроль над подібними активами: заводи”Мотор Січ”, “Запоріжстрансформатор”, “АвтоКраАЗ”.

Тим часом “Дніпроспецсталь” продовжує працювати зі значним завантаженням потужностей. Хоча у 2022 підприємство задекларувало суттєві збитки в 1,901 млрд грн, з яких як мінімум половина – це дебіторська заборгованість.

“Вочевидь, збут продукції йде через структури акціонерів, тому весь прибуток осідає на них, а на підприємство “вішають” борги. Хоча розібратись в цій ситуації мають українські правоохоронні органи. Тим часом високі ціни на нікель – важливу сировину для виготовлення нержавіючої сталі – на рівні $15-20 тис/т впливатимуть на зростання вартості кінцевої продукції, а в підсумку – дивідендів російським олігархам та сім’ї Медведчука”, – зазначається у тексті.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *