Суд у Гаазі над Путіним

17 березня 2023 року, безумовно, увійде в історію. Рішення Міжнародного кримінального суду в Гаазі про видачу ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна є безпрецедентним і свідчить про посилення міжнародної ізоляції Кремля. Про причини та наслідки такого рішення, а також про перспективу створення Міжнародного трибуналу, який розслідуватиме злочини росіян в Україні, читайте у матеріалі “Апострофа”.

“Путін, ймовірно, несе відповідальність за незаконну депортацію дітей та незаконну передачу дітей з окупованих районів України до Російської Федерації”, – йдеться в прес-релізі Міжнародного кримінального суду. Уповноважена з прав дітей РФ Марія Львова-Бєлова підозрюється в аналогічних злочинах.

Таке рішення МКС генпрокурор України Андрій Костін назвав історичним. “Тепер, якщо Путін залишить Росію, його заарештують і передають МКС. Світові лідери двічі подумають, перш ніж потиснути йому руку або сісти з ним за стіл переговорів. Це ще один чіткий сигнал світу, що російський режим є злочинним”, – написав Костін на своїй сторінці у Facebook. Генпрокурор України зазначив, що його відомство передало до МКС понад 40 томів матеріалів про незаконну депортацію дітей із України.

Рішення МКС справді можна назвати історичним. Щодо особисто Путіна санкції запроваджено вперше.

Утім, з арештом російського президента є одна заковика. Путін може бути заарештований у країнах, які ратифікували Римський статут та визнають юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Читайте: Військове звільнення Криму у пріоритеті, але є варіанти – Рефат Чубаров

Наразі таких держав – 123: країни Євросоюзу, Південна Америка, Австралія, а також приблизно половина Африки.

Серед країн, де Римський статут не ратифікований, є й Україна. Щоправда, подібну недоробку легко виправити. Для цього достатньо провести голосування за ратифікацію Римського статуту у Верховній Раді.

Однак, за словами політолога, директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія Кулика, на даний момент рішення Києва з цього питання стоїть на паузі.

“Чи ратифікує Римський статут Україна – це питання. Усі роки незалежності наша влада цього уникала, боячись потрапити самій під дію цього суду. З 2014 року його не ратифікують, побоюючись, що під переслідування потраплять ветерани АТО. Спроби звинуватити їх у геноциді вже робилися. Все тепер залежатиме від політичної волі“, – зазначив він у коментарі “Апострофу”.

Окрім України не ратифікували Римський статут або відкликали свій підпис під документом такі країни як США, Китай, Індія, Ізраїль та Туреччина. І, звичайно ж, Росія.

Власне, на це напирає представник МЗС Росії Марія Захарова: “Рішення Міжнародного кримінального суду для нашої країни не мають жодного значення, у тому числі з правової точки зору. Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду та зобов’язань щодо нього не несе. З даним органом Росія не співпрацює, а можливі “рецепти” на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемними”.

Росія не була б Росією, якби не вирішила довести цю подію до повного абсурду, вирішивши судити… суддів з Гааги. Слідчий комітет РФ повідомив, що проведе “процесуальну перевірку у зв’язку з незаконною видачею Міжнародним кримінальним судом ордерів на арешт громадян РФ”.

У рамках перевірки Слідчий комітет Росії встановить конкретних осіб з числа суддів МКС, які ухвалювали вищезгадані свідомо незаконні рішення. За результатами буде прийнято процесуальне рішення“, – йдеться у релізі на сайті відомства.

Проте, що б не говорила і не робила російська влада, а рішення МКС серйозно ускладнило взаємини Путіна з лідерами інших країн.

У світлі цього рішення новими фарбами заграв майбутній візит до Росії голови КНР Сі Цзіньпіна. Глава Китаю зібрався відвідати Москву 20-22 березня та обговорити “актуальні питання подальшого розвитку відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії між Росією та Китаєм”.

Після того, як Путін оголошений міжнародним злочинцем, лідер Китаю ризикує втратити обличчя. Проте, на думку Віталія Кулика, рішення Міжнародного кримінального суду не зірве поїздку Сі Цзіньпіна до Путіна.

“Сі приїде спокійно до Москви, його це не зупинить. По-перше, Китай не визнає Римський статут. А по-друге, Сі сам знаходиться за крок від подібного ордера, оскільки влаштовує геноцид уйгурів у Китаї. Сі засудить однополярний світ ну і щось обговорить з Путіним. Однак візит Сі стане останнім візитом керівника великої країни до Росії“, – сказав експерт.

Варто зауважити, що досі МКС лише раз видавав ордер на арешт чинного глави держави. Сталося це у 2008 році. Тоді президента Судану Омара аль-Башира звинуватили в геноциді через ймовірні етнічні чистки під час одного з конфліктів на півдні країни. Незважаючи на ордер, аль-Башир продовжував закордонні поїздки, у тому числі й до країн, що ратифікували Римський статут.

У 2019 році владу 75-річного аль-Башира повалили в результаті військового перевороту, а через два роки нова влада оголосила, що видасть його до Гааги. Однак досі цього не сталося.

“Країни, які підписали Римський статут, формально повинні виконувати цей ордер. Але на практиці це відбувається не завжди. Наприклад, президент Судану Омар аль-Башир, на якого був виданий такий ордер, спокійно їздив у ці країни. Але для України це позитивний знак, оскільки після цього ордера можна йти далі. І я думаю, що далі буде засудження методики і практики рашизму за аналогією з фашизмом. Я сподіваюся, що ми завдяки цьому матимемо ефективний трибунал і якщо ордер на арешт Путіна видасть міжнародний трибунал, то виконати повинні будуть країни-члени ООН. Путін тепер став не рукостислим і вже не зможе поїхати з візитом до жодної цивілізованої країни. Усі мости спалені і переговорів з Путіним вже ніхто вести не буде”, – зазначив Віталій Кулик.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *