В Україні може впасти брухтозаготівля через військові дії

Минулого року Україна оновила антирекорд із заготівлі металобрухту, зібравши та обробивши менше ніж 1 млн т сировини. Це більш ніж у 4 рази менше від показника 2021 року.

Про це йдеться в матеріалі профільного видання GMK Center.

Таке значне падіння є наслідком військової агресії Росії проти України. Південно-східні промислові регіони, що забезпечували основні обсяги брухтозаготівлі, виявились театром бойових дій, а деякі тимчасово окуповані. Постраждала також виробнича база низки брухтопереробних підприємств.

Характерно, що майже половину обсягів – 520 тис. т – оператори ринку брухту зібрали ще до початку бойових дій. Тобто за 10 місяців війни заготівля становила 477 тис. т сировини, або приблизно 48 тис. т щомісяця.

“Малоймовірно, що у 2023 році ситуація покращиться. За реалістичним сценарієм “УАВтормет”, зниження заготівлі брухту цьогоріч становитиме 5-10%, до 900-950 тис т. Проте у підприємств ринку брухту вже не буде тих запасів, завдяки яким підтримувались обсяги поставок металургам у першому півріччі 2022 року”, – йдеться в матеріалі.

Активні бойові дії на сході та на півдні України можуть тривати й надалі, що означає подальше скорочення збору брухту. В семи областях України очікуються настільки незначні обсяг заготівлі, що їх можна оцінити як нульові. Це Донецька, Запорізька, Сумська, Луганська, Миколаївська, Херсонська, Чернігівська області. Сумарно ці регіони забезпечували 1 млн т брухту на рік, що на сьогодні майже втрачено. В інших регіонах скорочення заготівлі становитиме близько 2 млн т.

Проте під час XXIV з’їзду “УАВтормет” 27 січня 2023 року було оголошено й оптимістичний сценарій, за яким заготівельні компанії можуть у 2023-му зібрати 1,5 млн т брухту, але без деталізації, на яких потужностях та в яких регіонах можливий такий приріст заготівлі. В процесі дискусій Асоціація викреслила зі списку своїх завдань такий напрям дій, як скасування експортного мита на брухт, що свідчить про першочерговість постачання українським металургам сировини, збір якої радикально скорочується.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *