Любителі РФ. Преса про прихід неофашистів в ІталіїСюжет

Любителі РФ. Преса про прихід неофашистів в Італії

Фото: Getty Images
На парламентських виборах в Італії перемогли ультраправі партії

На зміну проукраїнському уряду технократа Маріо Драгі приходять ультраправі фанати Путіна. Що чекати Україні?

На парламентських виборах в Італії перемогли ультраправі. Популістська партія Брати Італії на чолі з Джорджем Мелоні отримала понад чверть голосів виборців. Заручившись найбільшою підтримкою серед представників правоцентристської коаліції, Мелоні стає головним претендентом на посаду прем’єр-міністра. Що ж до коаліцій, то ультраправі разом із Лігою Маттео Сальвіні та Вперед, Італія Сільвіо Берлусконі, близькі до російського правителя Володимира Путіна, набирають понад 44 відсотки. Лівоцентристи – близько 26,5 відсотка.

Третю економіку Євросоюзу невдовзі очолить представниця партії, яку експерти називають неофашистами чи постфашистами. Одна з її партій-попередниць була відкрито неофашистською. У пресі періодично спливають скандальні висловлювання Братів Італії – від прямого визнання своїх фашистських поглядів до звичної для Італії сучасної обережної формули “Муссоліні робив і щось хороше”. Нащадки союзника Гітлера брали участь нещодавно у різних виборах саме за підтримки Братів Італії. Кореспондент.net зібрав думку міжнародної преси.

 

Зміна Драгі на Мелоні зашкодить репутації Італії

Corriere della Sera, Італія

Не можна не помітити, що ця нова фаза розглядається за межами нашої країни як ризик, а низка урядів навіть сприймає її як травму. Висловлюються побоювання, що результати виборів в Італії, наслідуючи шведські, викличуть ефект доміно серед політичних альянсів у європейських країнах і призведуть до піднесення доброзичливого настрою щодо Росії – через те, що в коаліції тепер будуть присутні партії Ліга і Вперед, Італія.

 

Європа має готуватися

El País, Іспанія

Вже вдруге Європа ступає на незвідану землю. Вперше це сталося через Brexit… Ніколи раніше уряд західноєвропейської країни не очолювали неофашистські праві, які відкрито демонструють свій антиєвропейський скептицизм і войовничий націонал-популізм.

Однак сам факт того, що Європа зіткнулася з чимось для себе абсолютно новим, аж ніяк не означає, що механізмів контролю не існує: багато траншів із фондів ЄС ще тільки-но доведеться перевести…

Цілком очевидно, що Італія дрейфує вправо, а отже, Європа має посилити механізми контролю над тими, хто прагне дестабілізувати сам Євросоюз.

 

Що чекати Україні, ЄС та Росії

BBC News, Великобританія

Прем’єр Драги, що йде, був двома руками за санкції проти Росії і допомогу Україні. Сальвіні та Берлусконі – інша справа. Вони давні русофіли. З Путіним їх пов’язували і близька дружба, і щире обожнення. Проте обидва публічно відхрестилися від російського керівника, як тільки він відправив армію вбивати українців та захоплювати їхні землі.

Берлусконі, щоправда, мало не вляпався за три дні до виборів. Він сказав, що його старого російського друга на війну штовхнуло оточення та російське суспільство, а сам Путін нібито хотів лише поміняти владу в Україні на “пристойних людей”, а потім швидко відвести війська.

Зчинився такий галас, що Берлусконі кинувся пояснюватись, мовляв, мене не так зрозуміли. І випустив заяву: “Агресія проти України необґрунтована та неприйнятна. Позиція моєї партії зрозуміла. Ми завжди будемо на боці ЄС та НАТО”.

Сальвіні майже вдвічі молодша за 85-річного Берлусконі. Він ніколи не був особистим другом Путіна, але мав славу фанатом. Тепер інша річ.

“Моя думка про Путіна змінилася через війну. Тому що коли людина починає бомбардувати, посилає танки, вторгається в чужу країну, це вже зовсім інша справа”, – сказав Сальвіні в інтерв’ю Bloomberg за тиждень до виборів.

А що Мелоні? У всіх інтерв’ю вона каже, що вважає Росію та Китай противниками Заходу і готова всіма силами протистояти їм. До Путіна симпатій не відчуває і збирається підтримувати нинішню політику ЄС та НАТО щодо Росії та допомоги Україні.

Навіть в опозиції Мелоні завжди голосувала за санкції проти Росії, зазначає колишній посол Італії при НАТО Стефано Стефаніні. “У неї немає жодних причин змінювати позицію після приходу до влади”, – сказав він.

Правий поворот в Італії не обіцяє легкому життю Євросоюзу. В останні десятиліття при владі там все більше центристи та соціалісти, а країни, де праві біля керма, виконують роль скалки. Згадаймо Віктора Орбана в Угорщині та польських консерваторів.

Тим більше, що близькі їм за духом противники мігрантів та євроінтеграції щойно увійшли до правлячої коаліції у Швеції, а вона наступна у черзі на президентство в ЄС.

Питання розколу очевидне, і його поставили голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляйєн за пару днів до італійських виборів. Вона відповіла в тому дусі, що працюватимемо з будь-якою демократично обраною владою, але якщо почнеться наступ на свободу та демократію, то “у нас є інструменти” – і кивнула на Польщу та Угорщину, яким ЄС уже перекривав фінансування через гоніння на опозицію. , суддів, пресу та університети.

 

Весь цей морок незабаром схлине

Onet, Польща

В Італії, як правило, все влаштовано таким чином, що найзапекліший критик чинного уряду стрімко набирає величезну популярність, виграє (зазвичай дострокові) вибори, а потім так само швидко свою популярність втрачає, оскільки реальність не дозволяє йому втілити в життя нездійсненні передвиборні обіцянки. .

Уряд у такому разі подає у відставку, і ось уже новий солодкоголосий балабол встає до штурвала – і зачаровує своєю балаканею народні маси. Така поразка свого часу вже коштувала крісел двом партнерам Мелоні з націоналістичної коаліції – Берлусконі та Сальвіні.

 

Були за Росію, стали за Україну

CurrentTime, США

Лідер партії Джорджа Мелоні в молодості полягала в Італійському соціальному русі – організації, створеній 1946 року ветеранами фашистської партії Беніто Муссоліні… Мелоні, що подорослішала, перейшла в Народ свободи до Сільвіо Берлусконі і в 31 рік стала міністром у справах молоді в його уряді.

Нинішні погляди Братів Італії досить радикальні навіть для правих партій, але не виходять за межі націонал-консервативних та традиціоналістських. Девіз партії: “Бог, країна та сім’я” – описує їх досить точно.

Брати Італії виступають проти визнання гей-шлюбів і навіть громадянських спілок гей-пар… Також вони не хочуть спрощення процедур, пов’язаних з абортами, але не проти можливості переривання вагітності.

Партія має чітку антиіммігрантську політику, виступає проти широкого надання громадянства легальним іммігрантам і вважає, що незаконних іммігрантів треба висилати з країни.

У міжнародних питаннях партія спочатку дотримувалася “раціональної” позиції. Безумовно, підтримуючи НАТО і посилення ролі Італії в Європі, вона виступала за збереження відносин з Росією.

Більше того, дослідники вважали її однією з найпроросійськіших партій у Європі. Проте одразу після початку війни Росії проти України Брати Італії стали на бік України та залишаються на цих позиціях.

 

Італія не змінить курс щодо України

DW, Німеччина

Альдо Феррарі, керівник програми з вивчення Росії, Кавказу та Центральної Азії в Інституті міжнародних політичних досліджень (ISPI) у Мілані каже, що не варто очікувати зміни позиції Італії щодо Росії та ослаблення Римом підтримки Києва.

Політолог вважає, що ні проросійські партії, ні Італія як член ЄС не мають політичної ваги, щоб поставити під питання санкції ЄС проти РФ або постачання озброєнь Києву. Феррарі нагадав, що Сальвіні під час попередньої виборчої кампанії виступав за відміну санкцій проти Москви, але, прийшовши у владу, “нічого не зробив у цьому напрямі”…

Має значення й те, як розвиватиметься війна в Україні, каже директор Інституту міжнародних відносин у Римі Наталі Точчі. За її словами, ефективність постачання зброї та санкцій все очевидніша, а виступати проти них – все складніше: “Я не бачу, що Італія змінить курс щодо війни в Україні за нового уряду”.

Схожий прогноз дає і Феррарі. На його думку, серед виборців ультраправих є ті, хто симпатизує “сильним лідерам на зразок Путіна, але цього недостатньо для іншої політики щодо Росії”.

Хоча в італійському суспільстві сильні проросійські настрої, зокрема через негативний вплив санкцій на економіку, Феррарі зауважує, що такі настрої не мають політичного представництва – “усі партії підтримують Україну”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *