Недієздатна РФ. ОДКБ відмовила Вірменії у допомозіСюжет

Недієздатна РФ. ОДКБ відмовила Вірменії у допомозі

Фото: Armenian Defense Ministry Press Service
Вірменія просить допомоги у Росії у новому конфлікті з Азербайджаном

Російська влада після відступу з Харківської області втратила свій вплив і на Південному Кавказі.

Між Вірменією та Азербайджаном розгоряється новий конфлікт лише побічно пов’язаний із ситуацією в Нагірному Карабаху – він розгортається на вірменській території, на яку Баку не претендує. У бойових діях по обидва боки загинули вже майже 300 людей.

Вірменія звернулася за допомогою до Організації договору про колективну безпеку – російський аналог НАТО, але там відмовилися надати військову допомогу, а лише висловили стурбованість та принесли співчуття у зв’язку із загиблими.

У Вірменії на цьому тлі спалахнули протести, побоюючись поступок влади перед Баку. Примітно й те, що цими ж днями сталося бойове зіткнення між Киргизстаном і Таджикистаном, які разом із Вірменією, Росією та Білоруссю входять до цього договору.

Експерти кажуть, що ОДКБ, яка передбачає військовий захист будь-якого члена, показала себе мертвонародженою організацією, якої, по суті, вже не існує. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Росія неспроможна нікому нічого гарантувати. Що кажуть експерти про ОДКБ

Російська влада сама привчила всіх, що зважати слід лише з силою, а не формальними деклараціями, каже голова Інституту світової політики Євген Магда.

“Тепер через дії ЗСУ РФ перестала бути домінуючою державою на всьому пострадянському просторі, що автоматично позначилося на і без того скромному потенціалі ОДКБ. Де-факто, ця структура більше не існує. І чим швидше керівництво Вірменії це зрозуміє і вийде з її складу , Тим швидше на Кавказі настане світ”, – сказав він Апострофу.

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, коментуючи ситуацію, коли під чергові обстріли Азербайджану потрапили російські військові сказав, що це не було спеціально, але було показово.

Відкрите вторгнення Росії в Україну остаточно показало, що Москва не може нічого нікому гарантувати, вважає директор Центру досліджень проблем національної безпеки Національного університету Острозька академія Тарас Жовтенко.

“Дії Росії та політика колективної безпеки – абсолютно різні речі. Як наслідок, ОДКБ, в якому РФ грає першу скрипку, виявилося повністю недієздатною”, – сказав експерт.

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов коментує ситуацію, коли під обстріл Азербайджану потрапили російські військові.

“Це свідчить про те, що Росія загрузла у війні в Україні, її можливості силового впливу на ситуацію на Південному Кавказі стрімко падають, і це бачать усі сторони: у Баку, у Тбілісі та в Єревані – і в Центральній Азії… результату ми бачимо, що жодної відповіді немає. Азербайджанська сторона спокійно продовжила свої дії після цього, навіть не було принесено якихось формальних вибачень”, – сказав він CurrentTime.

Данилов також прокоментував відмови ОДКБ надсилати військову місію до зони конфлікту, як цього вимагає четверта стаття договору. “Це мертвонароджена організація, яка розписалася в тому, що вона вже не існує”, – сказав він.

“Азербайджан використовує слабкість інших сторін… І якби Росія могла, вона втрутилася б, але її можливості, інструменти впливу, силовий потенціал на Південному Кавказі дуже виснажений. І вони розуміють, що вони не витягнуті”, – сказав експерт.

У глобальному сенсі те, що Росія зараз практично залишила свого союзника, говорить про те, що на Москву всі дивитимуться як на слабкого партнера.

“Ті, хто залишається у неї в партнерах, використовуватимуть це для отримання економічної вигоди, не розраховуватимуть на її силовий ресурс, шукатимуть інших партнерів у галузі безпеки. Візит Сі Цзіньпіна до Казахстану – це зараз характерна риса нинішньої ситуації. І Росія буде розглядатися як країна, з якою можна отримати великі дивіденди на тлі її слабкості”, – наголосив експерт.

Експерт з Південного Кавказу Аркадій Дубнов каже, що Росія в цій ситуації “перебуває у пасивній заставі”. “Вона бідна, тому що вона не має сил впливати на якусь із сторін конфлікту, насамперед на Азербайджан”, – сказав він Новій газеті. Європа.

Дубнов зазначив, що Росія залишається єдиним союзником Вірменії в ОДКБ, окрім Білорусі.

“Всі інші країни-учасниці Організації дуже лояльно ставляться до Азербайджану виходячи або з конфесійної спорідненості, або з етнічної спільності. Це було видно і в ході 44-денної війни. Тому чекати підтримки Вірменії від ОДКБ, при тому, що Вірменія там сьогодні головує, не доводиться”, – сказав експерт.

Становище російських військових, про миротворців, у регіоні досить невпевнене. “Можна тільки припустити, що через три роки російських миротворців у регіоні взагалі не буде, тому що Азербайджан навряд чи, проецюючи сьогоднішню ситуацію на майбутнє, погодиться на продовження цього статусу. Так що Росія може просто втратити свій вплив на Південному Кавказі”, – сказав він.

“Всі інші країни-учасниці Організації дуже лояльно ставляться до Азербайджану виходячи або з конфесійної спорідненості, або з етнічної спільності. Це було видно і в ході 44-денної війни. Тому чекати підтримки Вірменії від ОДКБ, при тому, що Вірменія там сьогодні головує, не доводиться”, – сказав експерт.

Становище російських військових, про миротворців, у регіоні досить невпевнене. “Можна тільки припустити, що через три роки російських миротворців у регіоні взагалі не буде, тому що Азербайджан навряд чи, проецюючи сьогоднішню ситуацію на майбутнє, погодиться на продовження цього статусу. Так що Росія може просто втратити свій вплив на Південному Кавказі”, – сказав він.

 

Крах репутації Росії. ОДКЛ. Що пише західна преса про ОДКБ

Росія вже не в змозі виступати гарантом чиєїсь безпеки, констатує німецька газета Süddeutsche Zeitung. На думку видання, розчаруватись у Москві тепер можуть обидві сторони.

“Як вірмени, які на тлі обстрілів з азербайджанської сторони почуваються кинутими в біді, так і азербайджанці, в очах яких російські солдати в Нагірному Карабаху постають ворожою силою. Якщо Азербайджан спробує захопити й інші території, то Москва виявиться повністю дискредитованою як посередник і миротворця”, – пише газета.

Ще на початку 2022 року, коли Кремль допоміг владі Казахстану утримати владу під час мітингів, російські сили гарантували мир між Єреваном та Баку, а військові стояли на кордоні з Україною, Москва, здавалося, мала більше впливу, ніж будь-коли на пострадянському просторі, зазначає британська газета Guardian.

“Тим дивніше сьогодні спостерігати за крахом репутації Росії як покровителя безпеки в регіоні”, – зазначає видання.

І хоча зараз конфлікт тимчасово погашений, період затишшя навряд чи довго протримається, прогнозує американський журнал Politico. Москва швидше за все не зможе відновити світ, навіть якщо Кремль цього захоче. У адміністрації президента США Джо Байдена теж мало можливостей для втручання, хоча влада зробила спроби вплинути на ситуацію, зазначає видання.

Ймовірно, Азербайджан хоче змусити Вірменію під загрозою її суверенітету піти на поступки Нагірним Карабахом. Але навіть якщо офіційний Єреван погодиться, громадськість та опозиція навряд чи ухвалять такий крок, що призведе до внутрішньої нестабільності.

“Єдиний варіант, що залишився, – довгострокова боротьба з відсутністю безпеки і буферними зонами, що розколюють південну частину Вірменії”, – підсумовує газета.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *