Експерт розвінчав фейки Радуцького про азбест та Краматорський шифер

В інтерв’ю на тему законопроекту 4142 Михайло Радуцький, голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, вкинув кілька фейків про азбест.

Їх прокоментував спеціаліст галузі – Петро Пожарко, виконавчий директор Асоціації “Українське хризотилове об’єднання”, передають “Українські новини“.

1. За словами Радуцького, законопроект 4142 потрібен для імплементації законодавства України до європейських стандартів.

Маніпуляція. Відповідно до вимог Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Україна має наблизити національне законодавство у сфері технічного регулювання, стандартів та оцінки відповідності до сучасного європейського законодавства. Однак Угода прямо не передбачає заборони виробництва та використання будь-якої хімічної речовини, включаючи хризотиловий азбест. Про це – в інтерв’ю виконавчого директора Асоціації “Українське хризотилове об’єднання” Петра Пожарка та комерційного директора ТОВ “Краматорський шифер” Тараса Косцьов’ята.

2. За словами Радуцького, азбест виробляється і не заборонений у 2-х країнах – росії та Казахстані.

Фейк. Сьогодні хризотил видобувається крім Казахстану та росії ще в Китаї та Бразилії, а матеріали, що містять хризотил, використовується в 60 країнах, у тому числі Китаї, Індонезії, Індії, Таїланді, В’єтнамі та інших – а це 2/3 населення планети. Крім того, використання азбестовмісних матеріалів високої щільності, включаючи шифер, не заборонено в США. Там заборонені тільки матеріали низької щільності, такі як гофрований папір, рулонний картон, комерційний папір, спецпапір, підлогова повсть, ізоляція азбестових трубопроводів та ізоляція азбестових блоків.

3. За словами Радуцького, на сьогоднішній день у світі зафіксовано 150 млн осіб, які мають онкологічні захворювання легень, так званий азбестоз, і в Україні багато людей, які хворіють на нього.

Фейк. Даних ООН про 150 млн осіб із азбестозом не існує. Азбестоз не є онкологічним захворюванням – це різновид пневмоконіозу, захворювання легень, викликаних тривалим вдиханням виробничого пилу. В Україні відсутні достовірні національні дані, що свідчать про негативний вплив використання матеріалів, що містять хризотил, зокрема шиферу, на здоров’я населення. Міжнародні дослідження про небезпеку хризотилу – на сайті stopzaboronushiferu.in.ua. Майже 100-річний досвід використання хризотилу на заводі “Краматорський шифер”, що був заснований 1928 року, показує, що за весь час роботи заводу не зареєстровано захворювань від контакту з хризотилом, зокрема азбестоз.

4. За словами Радуцького, завод “Краматорський шифер” не працює понад рік.

Фейк. За твердженням комерційного директора “Краматорського шиферу”, Тараса Косцьов’ята, завод працював весь минулий рік і зупинив свою роботу 24 лютого 2022, коли росія напала на Україну. Зараз “Краматорський шифер” не виробляє шифер, але відпускає залишки зі складу, допомагаючи нужденним і ЗСУ. На підприємстві числяться 150 співробітників, яким продовжують виплачувати зарплату. Якщо завод закриється через заборону хризотилу, то без коштів на існування залишаться і співробітники, і їхні сім’ї – а це понад 600 осіб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *