Військова допомога Україні – чому Британія допомагає Києву

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що країни Заходу мають підтримувати Україну у війні проти Росії, яка може затягтися на кілька років. За наслідками цієї війни у Європі виникне новий військовий союз.

Про це йдеться у матеріалі “Апострофа”.

Водночас, за словами військового експерта Михайла Самуся, говорити про військовий союз ще зарано. Наразі анонсовану Джонсоном допомогу Британії слід розглядати виключно як таку, яка Україні критично потрібна для виживання як держави.

“Велика Британія та США рятують нас тим, що передають нам артилерію та боєприпаси, оскільки останні у нас закінчуються, а гарматам уже 50-60 років. Тому поки що тут геополітикою не пахне, поки ми говоримо про виживання України. Адже якби нам американці не передали свою артилерію, то вже скоро нам було б нема чим воювати“, – зазначив він.

За словами експерта, новий військовий союз цілком реальний, але трохи пізніше.

Спочатку ми повинні зламати хребет росіянам, а потім воюватимемо в Європі, тобто в європейській частині Росії. Але поки що про це можна тільки говорити натяками. Спочатку нам потрібно звільнити Мелітополь та Херсон“, – сказав Самусь.

З ним погоджується і співдиректор програм зовнішньої політики та безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков. За словами експерта, Британія дає явний сигнал, що вона готова сприяти підтримці України на двосторонньому рівні, що свідчить нещодавній візит Бориса Джонсона до Києва.

Експерт вважає, що відносини лідерів України та Великої Британії досягли досить високого рівня довіри, що, в свою чергу, позначається на двосторонніх відносинах, і як результат — Британія готова інтенсифікувати військову допомогу Україні.

“Тут слід говорити про активні відносини на двосторонньому рівні, з можливою перспективою формування якогось регіонального формату, але сказати зараз конкретно і чітко про його контури досить складно. Багато чого в цьому питанні також залежатиме від позиції США. Але те, що до цього все йде – це абсолютно очевидно, адже європейські країни шукатимуть формат у військовій сфері для протистояння Росії”, – вважає Пашков.

На його думку, потрібно дочекатися саміту НАТО в Мадриді, який відбудеться наприкінці червня, де буде змінено філософію того, як Альянс розглядає Росію на стратегічному рівні. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вже публічно анонсував, що на майбутньому саміті Росію оголосять головною загрозою миру та стабільності.

Як зазначає Пашков, таке рішення Північноатлантичного Альянсу може ініціювати пошуки деякими країнами нового військово-політичного формату співпраці з Україною для протистояння та стримування Росії.

Справа в тому, що Україна поза НАТО, тому потрібно компенсувати стратегічну невизначеність у відносинах Україна-НАТО для розвитку якогось військово-політичного регіонального співробітництва. За словами експерта, загальні тенденції ведуть до цього, але поки що складно говорити про конкретні терміни.

Детальніше читайте в матеріалі “Апострофа”: Війна до Уралу: які плани готують у Лондоні.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *